Advert

Aydın'da Denize kıyısı olmayan Bozdağan ilçemizden dünyaya balık ihracatı

Bozdoğan Ayhan Su Ürünleri balık çiftliğinde doğal yemlerle beslenen balıklar, iç piyasanın dışında Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Aydın'da Denize kıyısı olmayan Bozdağan ilçemizden  dünyaya balık ihracatı
Aydın'da Denize kıyısı olmayan Bozdağan ilçemizden  dünyaya balık ihracatı Ekspres Aydın
Advert

Aydın'ın Bozdoğan  ilçesi Kemer  Barajı'nda yakınlarında 7 yıl önce kurulan ve 12 ay aralıksız balık üreten Ayhan Su Ürünleri  Balık firması, alabalık ihracatında büyük değer kazandı. Gökkuşağı cinsi alabalık üretilen tesiste, sudaki yaklaşık 22 havuzda  balıklar 300 grama kadar büyütülüyor. Büyüme süreçlerinde sık sık boylarına göre ayrıştırılan, sağlık durumları kontrol edilen balıklar, ideal boya ulaştığında , sipariş noktalarına ulaştırılıyor.İstihdama da faydası olan balık çiftliklerin yaklaşık  5 personel ile yıllık 240  tona kadar üretim yapan firma, ortalama 50  ton ihracat yapıyor. İhracat gerçekleştirilen yerlerin başında Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri geliyor.
 

"En çok talep edilen balıklardan biri"


Kolay temizlenmesi, hızlı pişmesi, besleyiciliği ve fiyatının uygun olması nedeniyle en çok tercih edilen balıklardan olan gökkuşağı alabalığı, restoranlarda da lezzeti ve fiyatı ile yoğun ilgi görüyor. Firma yetkilisi Su Ürünleri Mühendisi Fatih Bozkurt, "Yıllık yaklaşık 240  ton üretim yapmaktayız. Burada 250, 300 gram arası büyük balık üretmekteyiz. 22  adet doğal havuzlarda, gökkuşağı cinsi alabalıkları doğal yemlerle besliyoruz. Yaklaşık 4 ayda balıklarımız 300 grama kadar ulaşıyor. Piyasanın arzına göre balıklar pazara sunuluyor. Ürettiğimiz balıkları yurt dışına da ihraç ediyoruz. Yılda 50  ton civarında alabalığı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Bu da bizim ve ülke ekonomimiz için iyi bir gelir kaynağı oluyor. Bu tesisimiz, büyütme odaklı çalışıyor, tesisimizde ise üretime ağırlık veriyoruz" şeklinde konuştu

Ekspres Aydın Gazetesi

Zeliha ASLAN

Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
 Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu
Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu