Advert

ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ" İÇİN İLK ADIM ATILDI

Zıraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım göreve geldiğinde hızlı bir girişle ZEYTİN FESTİVALİ çalışmalarına başladı.

ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ
ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ Ekspres Aydın
Advert

Zıraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım göreve geldiğinde hızlı bir girişle ZEYTİN FESTİVALİ çalışmalarına başladı. Zeytin üreticileri ve fabrika sahipleri ile yaptığı toplantılara 3 Mayıs Cuma günü Zeyinseli zeytin yağı fabrikası sahibi Bekir İşlek ev sahipliğinde geniş kapsamlı olarak devam edildi.
Yapılan toplantıya Didim İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Tarım İlçe Müdürü Alamettin Hatipoğlu, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Didim Halk Eğitim Müdürü Nuri Öner, Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Didim Belediye Başkan Vekili Yusuf Deveci, bölgesinde yoğun zeytin yetiştiriciliği yapılan mahalle muhtarları ve zeytin üreticileri, çiftçiler katıldılar.
Zeytinseli firmasının sahibi Bekir İşlek'in ev sahipiliği yaptığı kahvaltılı toplantıda Didim'de yapılması planan zeytin ve zeytin yağı festivali hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ilk olarak Didim Zıraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım söz alarak;

"Biz bu toplantıların daha küçük çaplı olanlarını bir kaç defa yaptık. Göreve geldikten hemen sonra zeytin ve zeytinyağı fabrika sahipleri ile bir görüşme yaptık. Didim'de markaları olan üreticilerimizle odamızda bir toplantı yaptık. Zeytin ve zeytinyağ başta olmak üzere tüm üreticilerimiz, çiftçilerimizle görüşmeler yapmaya başladık. Zeytin Zeytinyağı festivali ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü, birlik ve beraberlik oluşturmayı hedefledik. Bundan sonra da bir üreticimizin, bir çiftçimizin mekanında bu toplantıları sürdüreceğiz. Bu toplantıların il ev sahipliğini ZEYTİNSELİ zeytinyağı fabrikası sahibi Bekir İşlek yaptı. Bu toplantının önemi Sayın Didim İlçe Kaymakamımız Mehmet Türköz ve Belediye başkan vekilimizin katılımı ile biraz daha resmiyet kazandı.
Zeytin ve Zeytinyağı festivali için hazırlıklarımıza hız kazandıracağız. Bu toplantıda festival hakkında konuşacağımız gibi problerimizi de dile getireceğiz. Daha sonraki toplantılarımızı da ilçe kaymakamımız himayesinde gerçekleştireceğiz. Yapacağımız Zeytin ve Zeytinyağı festivalini hangi tarihlerde, kaç gün süreli yaparsak üreticilerimiz açısından daha verimli olur ? Bu konular üzerinde görüşlerinizi belirtmenizi rica ediyorum. Ev sahibi Bekir bey'e tekrar teşekkür ediyorum."
 diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra sözü Zetinseli firma sahibi Bekir İşlek aldı. 

"Didim'de 12 yıllık bir sürede markalaşma çalışmalarına önem verdik. Bu çalışmalarda bulunan arkadaşlarımızı cesaretlendirmek adına; Hiç zor birşey değil, aynı heyecan ve şevkle devam etmelidirler. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli arkadaşlarımız ürettikleri zeytin ve zeytinyağları ile altın, gümüş ve bronz madalyalar aldılar. Biz de 6 yılda ürettiğimiz zeytinyağımızla 16 madalya aldık. Bunlardan 2 si uluslararasıydı. Geçen sene İsrail'den altın madalya, 10 gün öncede Lonra'dan gümüş madalya aldık. Didim zeytini gerek ulusal , gerek uluslararası bazda her zaman başarılı olabilir. 2016 ve 2017 yıllarında İtalya'da yayınlanan dünyada ilk 500 firma albümüne girmeyi başardık.  Marka olmaya çalışan herkes hedefe bunu koymalı ve gereklerini yerine getirmesi halinde bunu başarabilir.
YENİLİKLERE AÇIK OLMALIYIZ
Dünyada meşe palamudu dericilik sektöründe kullanılan bir üründür. Biz meşe palamudundan un elde edip zeytinli ekmek üretmek üzere çalışmalar yapıyoruz. Bugün kahvaltımızdaki zeytinli ekmek bu şekilde yapılmıştır. Bu konuda deneme çalışmalarımız sürüyor. Fırıncı arkadaşlarımızın desteği ile katma değeri yüksek bu ürünü geliştirmek istiyoruz. Didim'de farklı özel ürünler geliştirebiliriz, yeterki isteyelim." 
diye ifadelerde bulundu.

Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız ise " Didim'de markalaşma çalışmaları yaygınlaştırılmalı, bu turizmi de destekler. Festivaller aynı heyecanla sürdürülmeli. Mutlak turizme katma değer katacaktır." ifadesinde bulundu.

ARRAY firması sahiplarinden Ramazan Faydacı " Sözlerime zeytinciliğin gelişmesi anlamında ARRAY firması olarak her tür desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ederek başlamak istiyorum. Sadece zeytin, zeytinyağı ile değil tarımsal girdiler ile Didim'de tarımın olduğunu hissettirmeliyiz. Sadece turizme bağlı değil, onu destekleyen sektörlere de ihtiyacımız var. Didim'deki STK, Ticaret Odası, Zıraat Odası gibi kurumları işletmeler olarakta desteklersek zeytincilikte gerek ulusal, gerek uluslararası pazarda ön plana çıkartabiliriz. Didim'de 1 milyondan fazla zeytin ağacı var. Bunu 2 milyon üzerine çıkartmayı hedeflemeliyiz. 
tarım reformu yapılamlı
Didim'de talan edilen araziler ile ilgili başarılı bir şekilde mücadele eden sayın ilçe kaymakımız Mehmet Türköz'e teşekkür ediyorum. Ancak talanın durdurulması yeterli değil tabii ki, tekrar bir tarım reformu yapılarak şartları oluşanlara, kanunlar nezdinde tarım reform arazileri tahsis edilmelidir. Burada pozitif ayrımcılık yapılarak Didimli hemşehrilerimizin faydalanması sağlanmalıdır. Sadece zeytincilik değil, seracılık, sebzecilik, meyvecilik gelişmesi lazım. Menderesin suyu boşa akmamalı, sulama göleti oluşturularak sulama kanalları il çiftçiye destek olunmalıdır.
Didim'de tarım ile turizmin 3-5 katı girdi sağlanabilir. Didim'de sulamayı geliştirmemiz gerek, katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Çiğ zeytin satışı için Akköy'de yapılan yerimizi Dalyan'a taşıyarak geniş bir bölgeye hitab etmeliyiz.  festivalimizin ileride yapılacak aktivitelere ışık olacağına inanıyorum. Zıraat Odası başkanımıza ARRAY olarak sonsuz destek vereceğimiz bir kez daha ifade ediyor ev sahipliği yapan Bekir İşlek'e teşekkür ediyorum." 
 dedi.

Son olarak söz alan Didim İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz " Zıraat Odası Başkanımızla daha önce yapılan festivalimiz konuşmuştuk. Bazı nedenlerden dolayı akmete uğrayan festivali tekrar başlatmak istiyoruz.Didim turizm şehri olduğu kadar tarım ile de uğraşılıyor. Tarımsal arazilerimiz oldukça büyük. Hazine arazilerimiz de çok ama ona noktayı koyduk. Talana dur dedik. Zeytin Kur-an'da da adı geçen tarihsel bir meyve. Komşumuz Milas burdan güzel bir pay alıyor. Mila Zeytin Festivali ile televizyonlarda belgeselerle konu olyor. Günümüz tanıtım çağı, tanıtımlar olmadan olmuyor. Zeytin festivali bir etkinliktir. Mutlaka olumlu etki yaratacaktır. Festivaller eğlenceli olduğu gibi tanıtım için lokomotiftir. Sektördeki sorunların dile getirilmesi için bir amaçtır. Festivaller sayesinde yetkililere problemlerin analatılması daha kolay olacaktır. Bu festivaller yerel yönetim, kaymakamlık ve o sektörün temsilci örgütü olmadan olmaz. Mutlaka belediye, kaymakamlık, zıraat odası çatıs altında olmalı ama üreticilerimiz de bu işe mutlaka destek vermelidir. Bir nimet varsa mutlaka külfeti de vardır. Külfete katlanan nimetten faydalanır. Siz değerli katılımcıların desteği ile festivalimiz muadillerinin en iyisi olacağına eminim." diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmacıların görüşlerini bildirmesinin ardından 2018 zeytin hasatı sırasında Fevzipaşa'da bulun 1000 yıllık zeytin ağacından yapılan hasatından üretilen zeytinyağı Didim İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz'e Didim Zıraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım tarafından hediye edildi. Katılımcıların hatıra fotoğrafı çekiminden sonra toplantı sona erdi.

 
Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
 Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu
Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu