Advert

AYDIN’IN YETİŞTİRDİĞİ ÂLİM, BÜROKRAT ve SANATKÂRLAR SÖYLEŞİSİ

2019, "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" anma etkinlikleri çerçevesinde, Ege Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Akif Erdoğru’nun sunumuyla “Aydın’ın Yetiştirdiği Âlim, Bürokrat ve Sanatkârlar” söyleşisi İl Halk Kütüphanesi salonunda gerçekleşti.

AYDIN’IN YETİŞTİRDİĞİ ÂLİM, BÜROKRAT ve SANATKÂRLAR SÖYLEŞİSİ
AYDIN’IN YETİŞTİRDİĞİ ÂLİM, BÜROKRAT ve SANATKÂRLAR SÖYLEŞİSİ Ekspres Aydın
Advert

Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger, il protokolü ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. Akif Erdoğru Aydın vilayetinin geniş coğrafyasında Tire Birgi, Selçuk ve şu anki Aydın sınırlarında birçok âlim, sanatkâr ve bürokratın yetiştiğini belirttiler.
Aydınoğlu beyliğinin âlimlere değer verişini, Aydınoğlu Mehmet Bey ve İsa Beyin birçok âlimi himayelerine aldıklarını, İbn-i Melek, Hacı Paşa El Aydını gibi âlimlerin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Erdoğru bu âlimlerin isimlerinin yaşatılması için çalışmaların yapılması gerektiğin anlattı. 
Hoçamız, Kuşadası’nın inşasında Öküz Mehmet Paşa’nın çok ciddi katkıları olduğunu ve oluşan bu yeni yerleşkede isminin anılması gerektiğini vurguladı. Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Selçuk İsa Bey Cami ve Balat İlyas Bey Camisinin medeniyetimize önemli katkılarını ve Koçarlı bölgesinde Söbüce havzasında, Nazilli, Kestel bölgesinde birçok âlim yetiştiğini vurgulayan Prof. Erdoğru bu isimlerin nice eserler yazdığını belirtti. 
Soru ve cevaplarla devam eden söyleşi, Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’in Prof. Erdoğru’ya hediye takdimi ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
 Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu
Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu