Advert

‘’HAKSIZ YAYGARA KOPARMAK, AYDINA ZARAR VERMEKTEN ÖTEYE GİTMEZ’’

23 Temmuz 2019 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak Aydın genelinde yeniden ihaleye açılan 110 Jeotermal tesis alanı ile ilgili bir açıklama da Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz’dan geldi. Yavuz yaptığı açıklama da, ihale ile ilgili felaket senaryolarının yazıldığını ve haksız yaygara koparıldığını belirterek, ‘‘ İhaleye çıkan jeotermal alanların tarımsal alanda veya sağlık turizminde kullanılması planlanıyor. İlimizin en büyük zenginliklerinden olan Jeotermal kaynakların uygun şartlarda değerlendirilerek, Aydın’ımızın marka değerine katkı sağlaması için çaba sarf edilmesi yerine bu kaynakların kullanılmasının önüne geçme çabası Aydın’ımıza zarar vermekten öteye gitmez.’’ dedi.

 ‘’HAKSIZ YAYGARA KOPARMAK, AYDINA ZARAR VERMEKTEN ÖTEYE GİTMEZ’’
 ‘’HAKSIZ YAYGARA KOPARMAK, AYDINA ZARAR VERMEKTEN ÖTEYE GİTMEZ’’ Ekspres Aydın
Advert
SAĞLIK TURİZMİ VE SERACILIK AYDIN’A ARTI DEĞER KATAR
Resmi Gazete’de yayımlanan sahaların daha önce ruhsatlandırılan ancak jeotermal potansiyeli olmadığından dolayı terkedilen sahalar olduğunu belirten Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, ‘‘Yeniden ihaleye çıkan jeotermal alanlar, zamanında yine jeotermal tesislere ruhsatlandırılmıştı. Fakat o dönemde ruhsat sahibi firmalarca yapılan sondaj çalışmaları sonrasında alanın jeotermal potansiyelini karşılayacak yeterli değerlere sahip olmadığının anlaşılması üzerine açılan kuyular kendilerince yeniden kapatılmıştı. Enerji elde etmek için bilindiği gibi yer altından çıkan sıcak suyun belirli bir derece altında olmaması gerekiyor. Lakin çıkan suların enerji üretiminde ihtiyacı karşılayacak olan yeterli sıcaklık değerlerinde olmaması dolayısıyla firmalar söz konusu alanları terk etmişlerdi. Şimdi onlar bu alanları terk ettiler diye bu alanlar kullanılamaz alan olarak atıl vaziyette kalmamalı. Sonuçta ilimiz gerçekten özellikle yer altı sıcak suları üzerine zengin bir coğrafyaya sahip. Bu alanlardan çıkarılacak sular enerji üretiminde kullanılamayacak olabilir ama içerisindeki yüksek orandaki doğal mineraller ile seracılıkta, sağlık turizminde rahatlıkla kullanılabilir. Zengin minerallere sahip suların olduğu termal tesislerde sadece hemşehrilerimizin değil sağlık turizmi ile ülkemiz genelinden ve hatta dünya genelinden birçok kişinin de bu zenginliklerden faydalanması sağlanabilir. Bunun yanı sıra, özellikle seracılık ile Aydın’lı çiftçilerimizin yanı sıra bu alanlarda seracılık üzerine ciddi yatırımcılara da ev sahipliği yapabiliriz. Bu da Aydın’ımıza artı değer katar. Yok yere koparılan yaygaralar ile gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü olan ilimize ve dolayısıyla hemşehrilerimizin menfaatine yönelik olan bu girişimlerin önüne geçme çabasından ziyade elimizi taşın altına koyarak bu jeotermal alanlarını en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi tartışmalıyız. Jeotermal tesis denildiğinde hemen yok incirimizi mahvediyor, yok ekili alanımıza zarar veriyor diyerek haksız eleştirilerde bulunulmaması gerekiyor. Bu şekilde söylemler Aydın’ımıza zarar veriyor. İncir’de kükürt oranı çok yüksek dediler, laboratuvarlarda yapılan analiz ve incelemeler de söz konusu kükürt oranının normal değerlerde olduğu ortaya çıktı. Bakınız üretimiz, karayolları üzerlerindeki tezgahlarında ürünlerini satışa çıkarmaya başladı. Bu yıl soğuk havanın uzun sürmesinden dolayı 1 hafta gecikmeli eren incirlerin hem verimi hem de kalitesinden üreticiler son derece memnun. İlimiz gerçekten de jeotermal kaynaklar bakımından son derece zengin bir coğrafyaya sahip. Bu zenginliğimizi yaşadığımız kentimizin menfaatine kullanmalıyız. Biz AK Parti Milletvekilleri olarak bu hassasiyetle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Herkesin de bu hassasiyeti göstermelerinin Aydın’ımızın menfaatine olacağını düşünüyoruz.’’ dedi.
...
SAĞLIK TURİZMİ VE SERACILIK AYDIN’A ARTI DEĞER KATAR AYDIN MİLLETVEKİLİ YAVUZ ‘’HAKSIZ YAYGARA KOPARMAK AYDINA ZARAR VERMEKTEN ÖTEYE GİTMEZ’’ AYDIN MİLLETVEKİLİ YAVUZ ‘’HAKSIZ YAYGARA KOPARMAK AYDINA ZARAR VERMEKTEN ÖTEYE G
Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
 Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu
Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu