Advert

Adnan Menderes Üniversitesi Önderliğinde Arama Kurtarma Ekibi Kuruluyor

Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in başkanlık ettiği toplantıda; Arama ve Kurtarma Dernekleri (AKDF) Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Arama Kurtarma Ekibi Sorumlusu Murat Kent bulundu.

Adnan Menderes Üniversitesi Önderliğinde Arama Kurtarma Ekibi Kuruluyor
Adnan Menderes Üniversitesi Önderliğinde Arama Kurtarma Ekibi Kuruluyor Ekspres Aydın
Advert

 

Aydın'ın 1. derece deprem riski taşıyan bir coğrafya üzerinde bulunması sebebiyle afetler konusunda bilinçli bir toplum oluşmasına öncelik etmek amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi Kuruluyor


 

Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Üniversitemizde oluşturulması planlanan, kendisinin ve eşinin de içinde bulunacağı ADÜ Arama Kurtarma Ekibi’nin yapacağı çalışmaların; eğitim, sosyal yardım, psiko-sosyal destek ekipleriyle, yurt içinde afet öncesi, sırası ve sonrasında afet bölgesinin en kısa zamanda normal hayata dönmesini sağlamak amacıyla yürütüleceğini aktardı. Üniversitenin toplumla entegre çalışmalarına bir yenisini daha eklemek istediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Halkımıza afet ve acil yardım durumlarında devlet nerede dedirtmeyeceğiz” diyerek Üniversite olarak projelerle topluma destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

“İnsani Yardım Önceliğimiz”

Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “İnsani yardıma öncelik vererek her türlü afet durumuna karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak, afet durumlarının etkilerini en hızlı şekilde atlatmak için çalışmalar yürüteceğiz. Bu kapsamda; Yangın ve Acil Durum Merkezi kuracağız. Germencik Yamantürk Meslek Yüksekokulumuzun Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü, ADÜ Arama Kurtarma Ekibi’nin ana üstü olarak yapılandırılacak.” dedi.

“Tatbikat ve Saha Deneyimi Olan Bir Topluluk Oluşturmayı Amaçlıyoruz”

Yapılan planlama içerisinde Afet Acil Durum Ekibi oluşturulurken ADÜSEM üzerinden sertifikasyon programı geliştirilerek, internet aracılığıyla tüm kurumlara, ilgililere eğitim verileceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, afet sonrası psiko-sosyal destek verebilecek akademik ve idari personelimizi bu ekibin içinde yer almaya davet etti. Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, aktif olarak çalışmalarını yürüten öğrenci topluluklarımızın arasına,  tatbikat ve saha deneyimi olan ADÜ Arama Kurtarma Topluluğunu dahil etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Üniversitelerin şehrin; sosyal, kültürel ve bilimsel lokomotifi olması sebebiyle Üniversiteyle iş birliği içinde olmak istediklerini belirten AKDF Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki ve AFAD Arama Kurtarma Ekibi Sorumlusu Murat Kent; Üniversite bünyesindeki tüm öğrencilere ve ildeki kurumlara eğitimler düzenleyerek, afetler konusunda bilinçli bir toplum oluşmasına öncülük etmek istediklerini söylediler.

Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’ (AKDF) (AKDF) Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki (AFAD) Arama Kurtarma Ekibi Sorumlusu Murat Kent
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili