Advert

...

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Aydın Ziyaretinde talimatı üzerine DSİ tarafından başlatılan Sarıçay Barajı çalışmalarıyla ilgili müjdeli haber Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz’dan geldi

...
... Ekspres Aydın
Advert

Yavuz yaptığı yazılı açıklama da ‘’Yaparsa AK Parti yapar dedik. Sarıçay Barajımızın ihalesi DSİ tarafından yapıldı. Onay süreci sonrasında yapımına başlanacak olan barajımız şimdiden hayırlı olsun.’’ dedi.


SARIÇAY BARAJI 2060 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK


Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, Sarıçay Barajının 66 milyon m3 depolama kapasitesine sahip olacağını ifade ederek, 2060 yılına kadar su sıkıntısının yaşanmayacağını belirtti. Yavuz yaptığı açıklamada ‘’DSİ Genel Müdürlüğümüzce geliştirilen ‘’Aydın-Kuşadası ve Söke Yöresi İçme Suyu Projesi kapsamında, Güzelçamlı, Davutlar mahallelerimiz ile birlikte Kuşadası’nın yanı sıra Söke’mize yılda 20,75 milyon m3 memba kalitesinde içme suyu sağlayarak, 2060 yılına kadar içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak üzere Sarıçay Barajı; Bağarası/Çalışlı mahallemizin 1,5 km güneyinde bulunan Sarıçay deresi üzerine yapılacaktır. Sarıçay barajımız, silindirle sıkıştırılmış beton tipinde, 124,5 metre yüksekliğinde ve 66 milyon m3 depolama kapasitesine sahip olacaktır. Yapılacak olan barajın maliyeti yaklaşık 350 milyon TL olup Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı ve Söke yerleşimlerine içme suyu sağlayacak olan isale hatları, depolar, terfi merkezi ve arıtma tesisleri ile birlikte projenin toplam maliyeti 516 Milyon TL’dir. Bu rakamın 680 milyon TL ye ulaşması beklenmektedir.’’dedi.


BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİ YİNE ALGIYA BAŞLAMIŞ. HALKIMIZLA DALGA GEÇİYORLAR


Baraj yapım maliyetinin tamamının DSİ tarafından karşılandığını sonrasında ise Büyükşehir Belediyesinin   bu maliyeti faizsiz bir şekilde 30 yıl sürede DSİ’ye geri ödeyeceğini belirten Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, ‘’ İhaleyi yapan DSİ, barajı yapacak olan DSİ, kendi bütçesini kullanan yine DSİ ama algı yaparak halkımızla adeta dalga geçen yine Aydın Büyükşehir Belediyesi.’’ dedi.
Yavuz yaptığı açıklama da, ‘‘Sarıçay Barajımızın ihalesinin yapılması sonrasında Aydın Büyükşehir Belediyesi emrinde çalışan bazı yayınlar yine algı çalışmasına başladılar. Sarıçay Barajının Büyükşehir Belediyesince hayata geçeceğini ima eden bu yayınlar ile adeta halkımızla dalga geçer niteliktedir. Yapımı tamamlandıktan sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi 30 yıl süre içerisinde hemde faizsiz bir şekilde DSİ’ye yapım maliyetini ödemek zorundadır. 2019 rakamlarına göre yaklaşık 680 milyon liraya mal olacak olan bu maliyetin tamamını Büyükşehir Belediyesi DSİ’ye geri ödemiş olsun ki öyle dedikleri gibi bu barajı Büyükşehir Belediyesi yapmış olsun. DSİ tarafından bu zamana kadar ilimiz genelinde yapılan içmesuyu yatırımlarının toplam maliyeti yaklaşık 1,85 Milyar TL olup bu maliyetin tamamı yine DSİ tarafından karşılanmıştır. Oysa Aydın Büyükşehir Belediyesi bu güne kadar bu maliyetin sadece 36,5 milyon lira’lık kısmını karşılamıştır.
DSİ’yi müteahhit olarak görenler, bu zamana kadar yapılan barajların maliyetlerinden ne kadarını ödemişler diye sorarlar adama. Aydın’lı hemşehrilerimize ülkemizin en pahalı suyunu satan, Partimizin gurubu tarafından indirim yapılmasına yönelik Belediye meclisi oturumunda verilen önergeye red veren bu zihniyet gerçeği yansıtmayan haberler ile algı yaparak sadece halkımızla dalga geçmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyor. Onlar laf, AK Parti icraat yapar. Onay süreci sonrasında DSİ tarafından yapımı tamamlanarak kullanıma açılacak olan ve 2060 yılına kadar bölgemizin su ihtiyacını karşılayacak olan Sarıçay Barajımız şimdiden bir kez daha hayırlı olsun.’’ dedi.

YAVUZ‘’YAPARSA AK PARTİ YAPAR’’ SARIÇAY BARAJI 2060 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK Aydın-Kuşadası Söke Kuşadası Davutlar Güzelçamlı AK Parti DSİ Büyükşehir Belediyesi Sarıçay Barajı Aydın Büyükşehir Belediyesi Metin
Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık çalışanlarının izin ve emeklilik kısıtlaması kaldırıldı
 Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu
Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu