Advert

Çetinkaya" Koparatifleşmenin Önemine vurgu yaptı

Tariş Amacının Dışındamı Çalışıyor Üreticiyi Temsil Etmiyormu

Çetinkaya
Çetinkaya Ekspres Aydın
Advert

Aydın Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, Koparatifleşmenin Önemine vurgu yaptı


Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya incir ve incir üreticilerinin düştüğü durum  ve Tariş'in az incir alarak üreticiyi ihracatçı ve depocunun eline bıraktığını iddia ederek  kendi sosyal medya hesabından açıklama yaparak. Üretim ve tüketim arasındaki fark ve koparatifleşmenin önemine vurgu yaptı.


Aynı zamanda kendisi de üretici ve Tariş ortağı olan Aydın Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, incir piyasasında yaşanan durgunlukla ilgili konuşarak Türkiye'de 60-70 milyon kilogram arasında incir üretimi yapıldığını belirten Çetinkaya, incirden işçi ve üretici olmak üzere toplam 60 bin kişinin geçimini sağladığını ifade etti.

İncir ve İncirci Her Yönüyle Sahisipsiz

İncirin her yönüyle sahipsiz kaldığını savunan Çetinkaya, incirin fiyatı ve piyasa koşullarını üreticinin değil, ihracatçının belirlediğine işaret etti. İncir Üreticisi ne yazikki her yönüyle sahipsizdir. Üretici üretir ama fiyatı ve piyasa koşullarını ihracatçı belirler, üreticilerin hiç bir söz hakkı yoktur. İhracatçı, işletmeci aynı zamanda son yillarda sektördeki bu boşluğun , sahipsizligin doğurmuş olduğu depoculuk sistemi herzaman üreticinin emeğini sömüren ureticiden tüketiciye %400. 500 hatta daha  fazla fiyatlarla ulaştıran bir sistem olmuştur

Tariş İhracatçıya Rakip Olamıyor

Tariş İncir Kooperatifleri ve Birliğinin temel amacının üreticinin hakkını korumak olduğunu hatırlatan Çetinkaya, üretici kuruluşu olan Tariş’in 15 milyon kilogram incir işleme ve depolama kapasitesi olmasına rağmen sadece 1-1,5 milyon kilogram hatta yıllara göre daha az incir alımı yaptığını söyledi. Tariş'in az incir alarak üreticiyi ihracatçı ve depocunun eline bıraktığını, ihracatçıya rakip olamadığını ve piyasa koşullarının tamamen ihracatçı tarafından şekillendirilmesine neden olduğunu iddia eden Çetinkaya, bunun sonucu olarak incir üreticisinin emeğinin sömürüldüğünü ve tüketicinin de çok yüksek fiyata incir yediğini dile getirdi. Çetinkaya, “Ürün ve üreticiyi korumak, piyasa koşullarına hakim olmak için Tariş, üretilen incirin en az 15 milyon kilosunu almalı, hatta daha ilerisi için 20-30 milyon kilogram incir almayı hedeflemeli. Bu yapıldığında üretici sömürülmekten tüketici de pahalı incirden, incir de rezil olmaktan kurtulur” ifadelerini kullandı.

 

Çevre ve Doğa Derneği Halil Çetinkaya ekspres aydın
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili