....

YÖRÜKLEREDE BU YAKIŞIRDI TEBRİK EDİYORUM

....
.... Ekspres Aydın
Advert

İncirlova’nın İlk  YÖRÜK TÜRKMEN BEYİ Başkan Kaya Oldu

İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği Başkanı Hulisi Genişoğlu tarafından belediye destekli Kültür Park’ta yapılan Yörük Türkmen ve İncir Şölenine  başta Ege Bölgesi olmak üzere yurdun çeşitli illerinden Yörükler kıyafetleri ile katıldılar

İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği tarafından mazbatası verilerek İncirlova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Yörük Türkmen Beyi ilan edildi.

Yörük meşalesi ateşini ise , Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya Dernek Başkanı Hulisi Genişoğlu ve Yörükler birlikte yaktılar. Şenliğe katılan davetlilere nohutlu bulgur pilavı ve incir tatlısı ikramı yapıldı. İncir tatlısı almak için Yörükler uzun kuyruk oluşturdu. Yöresel sanatçılar ve halkoyunları gösterileri ile devam eden şenlikte Yörükler birbirleriyle kaynaşma yaşadı. Nazilli Belediyesi erkek mehteran takımı ve Aydın Büyükşehir Belediyesi kadın mehteran takımı ayrı ayrı gösteri sundu. Parkta ayrıca Yörüklerin simgesi ve geçmişteki yaşam tarzı olan 3 adet kıl çadır kuruldu.

YÖRÜKLEREDE BU YAKIŞIRDI TEBRİK EDİYORUM

Germencik Belediye Başkanı Fuat ÖNDEŞ”İki gün sonra Milli mücadelenin 100. Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız var Böyle önemli bir gün’ün arefesinde böyle anlamlı bir etkinlik düzenlendi,Yörüklerede bu yakışırdı,Böyle güzel bir etkinliği düzenledikleri için Başta İncirliova Belediye Başkanımız Sayın Aytekin KAYA’ya İncirlova Gönüllüleri Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hulisi Genişoğlu’na Teşekkür ediyorum”dedi.  

Yörük Beyi seçilene Aytekin Kaya, “Milli mücadelenin 100. Yılında Cumhuriyet Bayramının anısına düzenlediğimiz bu anlamlı etkinlikte beni İncirliova Yörük Beyi olarak onurlandıran dernek başkanı Hulisi Genişoğlu, dernek yöneticileri ve İncirliovalı hemşerilerime teşekkür ederim. Bende sizler gibi Yörük bir ailenin çocuğuyum. Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanıyım. Atalarım teke yürüğüdür. Bende bu kültürün yaşaması için Türkiye’ye deve güreşlerinin yayılmasından yana uğraş vermekte olan bir kardeşinizim” dedi.

EV SAHİBİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği Başkanı Hulisi Genişoğlu, “Gelecek yıllarda daha büyük etkinlikler yapacaklarına değinen İncirliova’nın 3. Yaptığımız ve Aydınımızın büyük birlik beraberlik içindeki 1. Yapmaktayız. Biz dernek olarak ev sahibi konumunda gözüktüğümüz için tüm Yörükleri burada bir araya getirdik. Bundan sonraki süreçte Aydın’da yapılmakta olan büyük toyumuzun da başlangıcı oldu. 17 ilçedeki tüm derneklerle birlikte ev sahibi olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. STK’lar, resmi kuruluşlar ve belediyeler ile birlikte Yörükler bir arada olması gerekiyorsa biz bunu bugün gösterdiğimiz gibi bundan sonraki yıllarda da daha büyük ve daha farklı toylarla göstereceğiz” dedi.

İncirlova’nın İlk YÖRÜK TÜRKMEN BEYİ Başkan Kaya Oldu İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği İncirlova Belediye Başkanı Aytekin Kaya Yörük Türkmen Beyi Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş YÖRÜKLEREDE BU YAK
Advert
Sende Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500