Advert
Advert
Advert

Kadınlara Çift Maaş Müjdesi Artık Alabilecekler!

Kadınlara çifte maaş müjdesi Yargıtay’dan geldi. Yargıtay bu konuda çok önemli bir karara imza atarak anneden ve babadan ayrı ayrı yetim aylığı alınabilmesinin önünü tamamen açmış oldu. Hem eşten hem de anne ve babadan ayrı ayrı maaş almak bu şekilde mümkün kılınıyor. Bu yazımızda sizlere kadınlara çifte emeklilik ile ilgili yargıtay kararı ve diğer tüm detayları açıklayacağız.

Kadınlara Çift Maaş Müjdesi Artık Alabilecekler!
Kadınlara Çift Maaş Müjdesi Artık Alabilecekler! Ekspres Aydın
Advert

 

Peki, kimler, hangi şartlarda çift emekli maaşı alabilir?

Yargıtay çok önemli bir karara imza atarak, hem anneden hem de babadan yetim aylığı alan bir kişinin maaşlarından birini kesen ve öncesinde de ödenen parayı tahsil etmek isteyen Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) haksız buldu ve anneden ve babadan yetim aylığı alınabileceği kararına imza attı. Bu kararın emsal bir karar olacağı yönünde genel bir kanaat oluştu. Geçmiş yıllarda de Yargıtay, SSK’lı kocadan ve babadan aynı anda dul ve yetim aylığı alınmasına yönelik talebi reddetmişti. Fakat Yargıtay’ın son kararı, kimlerin, nasıl çift maaş alabileceği konusuna bu şekilde açıklık getirmiş oldu.

Öncelikle şöyle bir değerlendirme yapalım. İster SSK’lı, ister memur, isterse de Bağ-Kur’lu olsun, sigortalının ölümü halinde her şart altında geride kalanlara emekli aylığı bağlanıyor. Buna ölüm aylığı da denilmektedir. Peki, kimler ölüm aylığından yararlanıyor? Başta sigortalının eşi ve çocukları olmak üzere belli şartlara bağlı olarak anne-babası da yararlanmaktadır.. Eşin ölüm aylığı alabilmesi için sigortalının vefat ettiği tarihte yasal evlilik bağı bulunması şart. Eş derken, sadece kadınlardan bahsetmiyorum, ölen sigortalının kadın olması halinde kalan eşi de ölüm aylığı alabiliyor. Dul eşin yeniden evlenmesi halinde ise ölüm aylığı kesiliyor. Ancak sonradan evlendiği eşinden boşanırsa, vefat eden sigortalıdan tekrar ölüm ayrılı alabilecektir.

 

Bu Kararla Çift emekli maaşı almak Artık mümkün oluyor..

Çocuklarım ölüm aylığından yararlanabilmesi için de; erkek çocuklar, öğrenim görmemeleri halinde 18 yaşını, orta öğrenim görmeleri halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmeleri halinde de 25 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor. Kız çocuklarında herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu gerekmiyor. Maaş bağlanması için; evli olmamaları, evlenmiş olsalar bile sonradan boşanmış olmaları, sigortalı çalışmamaları, aylık almamaları, gelirlerinin olmaması gerekiyor. Kız çocuklar evlendiğinde ise ölüm aylığı kesiliyor.

 

Ölüm Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Geride kalanların ölüm aylığı alması için belirli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle ölen sigortalının belirli süre prim ödemesi şarkı var. Sigortalının ölümü Ekim 2008 tarihinden önceyse yakınlarına bağlanacak emekli maaşının şartları farklı değerlendirilir, bu tarihten sonra ise şartlar farklıdır. Aşağıda ölüm aylığı alma şartları bulunmaktadır.

  • Emekli Sandığı’na bağlı ya da Bağ-Kurlu sigortalının Ekim 2008’den sonra ölmesi halinde en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekir.
  • Ekim 2008’den sonra ölen sigortalının SSK’lı olması halinde 5 yıldan beri sigortalı olması ve 900 gün prim ödemiş olması gerekir.
  • Ölen Bağ-Kurlu’nun genel sağlık sigortası primi dahil tüm prim borçlarının ödenmiş olması gerekir.
  • SSK’lı sigortalının Ekim 2008’den önce vefat etmesi halinde 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekir.
  • Bağ-Kurlu sigortalının Ekim 2008’den önce ölmesi halinde 1080 gün prim ödemiş olması gerekir.
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü