Reklamı Geç
Advert
Advert

Türkiye 2 yılda 472 milyon dolarlık kuru incir ihraç etti

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs insanların sağlıklı gıdaya olan eğilimlerini de arttırdı. Tüm dünyada her geçen gün artan tüketici bilinci ve sağlıklı gıdaya olan talep kapsamında Türkiye de üretilen kuru meyvelere olan talebi de arttırdı.

Türkiye 2 yılda 472 milyon dolarlık kuru incir ihraç etti
Türkiye 2 yılda 472 milyon dolarlık kuru incir ihraç etti Ekspres Aydın
Advert

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs insanların sağlıklı gıdaya olan eğilimlerini de arttırdı. Tüm dünyada her geçen gün artan tüketici bilinci ve sağlıklı gıdaya olan talep kapsamında Türkiye de üretilen kuru meyvelere olan talebi de arttırdı. Türkiye son iki yılda 472 milyon dolarlık kuru incir ihraç etti.

Verilere göre; Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2020 yılında 1,4 milyar dolara ulaştı. 477 bin 150 ton kuru meyve 162 ülkeye ihraç edildi. İhracatımızda Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD ön plana çıkarken Çin’e Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2020 yılında yüzde 21 artarak 28 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

2020 yılında kuru meyve ihracatında önde gelen pazar arasında; Almanya 202 milyon dolarla ilk sırada, Birleşik Krallık 188 milyon dolarla ikinci, 101 milyon dolarla İtalya üçüncü, 93 milyon dolarla Fransa dördüncü, 92 milyon dolarla ABD’nin ilk beşinci sırada yer aldığı belirtildi.
Ege’den 2020 yılında yapılan ihracatta ise ilk 5 ülke; 171 milyon dolarla Birleşik Krallık, 116 milyon dolarla Almanya, 73 milyon dolarla İtalya, 61 milyon dolarla Hollanda, 44 milyon dolarla ABD olarak açıklandı.

2020 yılı pandemi döneminde sağlıklı gıdanın önemi her kesim tarafından daha iyi anlaşılması ile sanal ticaretin de gelişmesi ile kuru meyvelerin sadece beslenmek amacıyla değil sağlık için tüketilmeye başlandığı belirtildi. Türkiye’nin son iki yılda 472 milyon dolarlık kuru incir ihracatı yaptığı ve ihracat rakamında her hangi bir düşüş yaşanmadığı belirtildi.

ekspres aydın aydın haberleri kuru incir ihracı Türkiye ekonomisi pandemi sağlıklı yiyecek ekonomi
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET