Reklamı Geç
Advert

Koçarlı'da koyun yetiştiricilerine faizsiz kredi desteği

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesi uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında koyun yetiştiricilerine 100 bin lira faizsiz kredi desteği sağlanacak.

Koçarlı'da koyun yetiştiricilerine faizsiz kredi desteği
Koçarlı'da koyun yetiştiricilerine faizsiz kredi desteği Ekspres Aydın
Advert

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesi uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında koyun yetiştiricilerine 100 bin lira faizsiz kredi desteği sağlanacak.

 Türkiye'nin çeşitli illerinde uygulanan "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesine Koçarlı da dâhil oldu. Mevcut koyun yetiştiricilerinin güçlendirilmesi ve sürülerini büyütmeleri hedeflenen proje kapsamında Kaymakam Ersin Tepeli, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü, İlçe Tarım Müdürü, Ziraat Bankası Koçarlı Şubesi Müdürü ve Ziraat Bankası proje yetkilisi ile toplantıda bir araya geldi. Projenin uygulanması ve yaygınlaştırılması hususlarının görüşüldüğü toplantının ardından Ziraat Bankası'nın hayvancılığın gelişmesi amacıyla 100 baş koyun için yetiştiricilere 100 bin TL faizsiz kredi desteği vereceği açıklandı.

“PROJENİN AMACI

‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesiyle; küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının en az 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, damızlık dişi hayvan kesiminin önlenmesi, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır.

PROJE İÇERİĞİ

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan (Hayvancılık İşletmesinin 09.10.2020 tarihinde imzalanan protokolden önce açılmış olma şartı aranacaktır), işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, banka tarafından üretici başına 150.000 TL’ye kadar kredi kullandırılmasını içerir. Proje kapsamında olan koyun ırkları, Kıvırcık ve Merinos, keçi ırkı ise kıl keçisidir.

PROJE BAŞVURU TARİHİ

Proje 1. Etap başvuruları 23.11.2020-29.01.2021 tarihleri arasında İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.

BAŞVURU SAHİBİNDE ARANILACAK ŞARTLAR

(1)Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması,

(2)Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması (Hayvancılık İşletmesinin 09.10.2020 tarihinde imzalanan protokolden önce açılmış olma şartı aranacaktır),

(3)İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvuruları kabul edilmeyecektir.

(4)Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını enaz 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca dişi hayvan varlığını projede ulaştığı hayvan sayısının altına indirmemelidir.

(5)İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.(Bilecik İli)

(6)Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

(7)Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari % 50’sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.

Üreticinin projeye başvurabilmesi için aşağıda yer alan 3 maddeden 1 tanesini sağlaması yeterlidir.

a-)Üreticinin meradan yararlanması;

b-)Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50 sini yetiştirmesi;

c-)Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50’sini yetiştiriyor olması;

(8) Proje kapsamında alınacak hayvanlar birinci derece akrabalardan veya aynı köyden alınmamış olması gerekmektedir.

 BAŞVURU SAHİBİNDEN İSTENEN BELGELER

a – Başvuru aşamasında

(1) Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ Projesi Başvuru Dilekçesi ve Eki (Ek: 2),

b- Sözleşme Aşamasında

(1)İşletme Tescil Belgesi, Hayvan Mevcudunu Gösterir Liste, 01.09.2020 tarihinden itibaren Geçmiş Hayvan Hareket Bilgisi 

(2)İkametgâh belgesi (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)

(3)Sabıka Kaydı  (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)

(4)Varsa Yıllık Kaba Yem Üretimini Gösteren ÇKS Belgesi;

(5)Varsa Tarım ve Hayvancılıkla ilgili mesleki eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarından mezun olduğuna dair diploma sureti,

(6)Varsa Proje kapsamındaki faaliyetlerle ilgili olarak kiralanan, barınak/mera/otlak/yem bitkisi üretim alanları ile ilgili olarak yapılan, en az yedi yıllık kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi,

(7)Taahhütname (Sözleşme imzalama aşamasında verilecektir) (Ek: 3)” 

(Haber Merkezi)

ekspres aydın aydın aydın haberleri Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var Koçarlı'da koyun yetiştiricilerine faizsiz kredi desteği
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET