Advert

Maksut Kesici; Yörük Evi'inden Göl manzaralı sanat evi Yarattı

Ekibimizi, kendisinin restore ettiği 150 yıllık Yörük evinde ağırlayan Kesici, atık malzemelerden yaptığı heykel ve topladığı otantik eşyaları nasıl değerlendirdiğini

Maksut Kesici; Yörük Evi'inden Göl manzaralı sanat evi Yarattı
Maksut Kesici; Yörük Evi'inden Göl manzaralı sanat evi Yarattı Ekspres Aydın
Advert

Bir Merhaba programı için yaptığımız köy gezilerinde, Aydının Efeler İlçesine bağlı Yağcılar köyünde, çok yönlü sanatçımız Maksut kesiciye rastladık.

Ekibimizi, kendisinin restore ettiği 150 yıllık Yörük evinde ağırlayan Kesici, atık malzemelerden yaptığı heykel ve topladığı otantik eşyaları nasıl değerlendirdiğini anlatırken, tarihin sayfalarını da aralayarak bilgilendirmelerde bulundu. Maksut Kesici kimdir? Sizlerinde Maksut Kesici hakkında, biraz bilgi sahibi olabilmeniz açısından, küçük bir ön yazı ile tanıtmaya çalışayım, Rize Çamlıhemşin Dikkaya Köyü’nde doğan Sanatçı Maksut KESİCİ, uzun yıllar İzmir’deki atölyesinde, metal tasarımı üzerinde çalışmalarını sürdürmüş, ardından bir gün ailece yaptığı Ödemiş Kuyucular Köyü gezisi esnasında, yol üzerindeki ceviz ağacını görüp durmuş,  sanatçı ruhunun verdiği duygu selinde bu ağacın görkeminden öylesine etkilenmiş ki sonunda bu ceviz ağacının bulunduğu yere yerleşmeye karar vermiştir. 2003 yılında İzmir Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü “Sanat Eserlerini Belirleme Komisyonu” tarafından eserlerinin sanat niteliği taşıdığı sonucuna varılan sanatçı, Avrupa ülkelerinden Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Letonya, Polonya ve İtalya’yı, ayrıca Gürcistan ve Kıbrıs Türk Halk Cumhuriyeti gezilerinde  bu ülkelerdeki heykelleri ve sanat atölyelerini inceleme fırsatını bularak,  heykel sanatına bakış açısında önemli bir gelişim sağlamıştır. Halen İzmir ve Aydın’daki atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçının 2010 Turgut Pura Vakfı İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödülü (“Aşk” Adlı çalışması), 2009  EGE-ART Sanat Günleri Ege Üniversitesi Sanat Galerisi “Çatış-ma” adlı eserle, 2008 Gazi Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi- Türk Dünyası’nda Savaşların Sanattaki İzleri -konulu etkinlik ödülü (“İnsanlığım Kirlenmeden Önce” adlı  çalışması),2008 Turgut Pura Vakfı Pervin Özdemir Heykel Özel Ödülü (“İçiçe” adlı çalışması) ile birçok ödülü ve 12 kişisel, 8 karma olmak üzere, katıldığı bir çok sanat uluslar arası sergilemeleri var ama tabii Maksut Kesici’yi anlatabilmek için ne kelimeler, nede sayfalar yeter.. dedik ya Ekibimizi, kendisinin restore ettiği 150 yıllık Yörük evinde ağırladı,

          Göl manzaralı sanat evi diye adlandırdığı Yörük evi, yaklaşık 1000 metrelik bir rakım da olan Yağcılar köyü girişinde olup, Çine baraj gölüne tepeden bakan bir konumda bulunuyor. Tamamını kendisinin iş gücüyle yaptığı, onarımla yeniden kullanıma kazandırdığı evinde bencil olmayan Kesici, ziyarete gelen misafirlerini de, evinin bahçesinde ağırlamaktan mutlu oluyor.

          Atık malzemeleri dönüştürerek yaptığı heykeller ve araştırmalarıyla tanıdığımız Kesici, bu özelliklerinin yanı sıra otantik müzik aletlerini de araştırıp, tanıtıyor. Amerika da yaşadığı sırada, Kanada gezisinde bir müzik evinde atık malzemeden yapılmış mandolin gitar arası müzik aletini de tanıtan sanatçı, verdiği mini konserle keyifli anlar yaşattı.

          Anadili Lazca olan Sanatçı, sözleri Lazca olan bestelerinden bir kaçını da sunmayı ihmal etmedi. Lazca bir gurbet türküsüyle, Doğu Karadeniz insanlarının yüreklerindeki yangına ayna tutması, duygulu anları da yanında getirdi.

          Yağcılar köyünün her yere hâkim bir konumda olması bana doğduğum memleketimdeki köyümü hatırlatıyor, Ege’de bir Yörük evinde hem Karadeniz hem de Ege güzelliklerini yaşamak beni mutlu ediyor, diyen sanatçımıza biz de Ekspres Aydın, Gazete Ada Meclisi olarak mutluluklar diliyoruz.

   Haber ;Ekrem Örsoğlu

   Foto; Serap Başel

   Kamera Video Editör; Hasan Debreli Kacar   

Maksut Kesici kimdir? Maksut Kesici Yağcılar Aydın Rize Çamlıhemşin Dikkaya Köyü Ödemiş Kuyucular Sanatçı Maksut KESİCİ
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”