Reklamı Geç
Advert
Advert

Kuvayi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe, Aydın’ın Yenipazar da anıldı.

Milli Mücadelenin gizli kahramanı Yörük Ali Efe ve Müfrezesi’nin işgalcilere karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı 102. yıl anma etkinlikleri kapsamında Yenipazar’da düzenlenen etkinlikte keşkek ikramında bulunuldu ve mevlit okundu

Kuvayi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe, Aydın’ın Yenipazar da anıldı.
Kuvayi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe, Aydın’ın Yenipazar da anıldı. Ekspres Aydın
Advert

Yörük Ali Efe’nin mezarının da bulunduğu Yörük Ali Efe Evi ve Müzesinde gerçekleştirilen anma etkinliğine Yörük Ali Efe’nin Torunu Merkez Valisi Kayhan Kavas, Efe’nin diğer torunları Gökhan Kavas, Şahika Erginer ve akrabaları başta olmak üzere Yenipazar Kaymakamı Osman KURAL , Karacasu Kaymakamı  Furkan ALPAY  Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Belediye eski Başkanı Zafer Savcı, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Protokol Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Milli Mücadelenin gizli kahramanı Yörük Ali Efe ve Müfrezesi’nin işgalcilere karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı 5 gün süren 102. yıl anma etkinlikleri kapsamında Yenipazar’da düzenlenen etkinlikte keşkek ikramında bulunuldu ve mevlit okundu. Etkinliğe akrabaları ile katılan Yörük Ali Efe’nin Torunu Merkez Valisi Kayhan Kavas, dedesinin Milli Mücadele Kahramanı olmasından dolayı duyduğu gururu dile getirerek, “Bu yıl çok önemli. Kurtuluş Savaşının ilk düzenli baskını Malgaç Baskınıdır. 1919 yılı 16 Haziranında Yörük Ali Efe ve kızanları tarafından gerçekleştirilen Malgaç Çayı Köprüsü yanındaki Yunan Karakolu Baskınının 100. yılına denk gelmesi çok önemli. Eskiden sadece 16 Haziranlarda kutlanan bu etkinlik bu yıl bir haftaya yayıldı. Bu bir haftada Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının düşman işgaline karşı verdiği mücadeleyi vatandaşlarımıza ve gençliğimize anlatmak adına çok önemli. Dedemizin bu armağanını doğru anlamak, doğru tanıtmak için çok önemli. Kurtuluş Savaşının baş kahramanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarının ve destek veren herkesin ruhlarının şad olmasını diliyorum. Onları asla unutmayacağız” dedi.

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden “Bugün Kur’an Tilaveti ve Lokma ikramında bulunduk. Dün de Yörük Ali efe ve Müfrezesinin Malgaç Baskınında izlediği yolu 102 yıl sonra biz de yaklaşık 150 vatandaşımızla birlikte yürüyerek o günleri yeniden yaşadık. 102. yıla yakışır etkinliklerle anma törenlerimizi yapmaya gayret ediyoruz. Zaten içinde bulunduğumuz zorlu coğrafya nedeniyle insanlarımızı kahraman olmaya zorluyor. İç ve dış düşmanlarımıza karşı toplumumuzu besleyen özgürlük damarı bunu besliyor. Vatan kavramının nostaljik ve folklorik kavram olmadığını, atalarımızın bize bıraktığı bu vatanı sonsuza dek koruyacağımızı herkese ilan ettiğimiz etkinliklerdir” dedi.

Haber

Ekspres Aydın  Gazetesi

Yenipazar Temsilcisi

Mustafa Hatipoğlu

Kuvayi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe Aydın’ın Yenipazar da anıldı. Ekspres Aydın Gazetesi Yenipazar Temsilcisi Mustafa Hatipoğlu
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET