Reklamı Geç
Advert
Advert

Güzelçamlı Minübüsçü Esnafı ve Yerleşik Esnaf Milli Park’ın 12 Açık Kalması İçin İmza Kampanyası Başlattı

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park'ı dünya üzerindeki eşsiz florası ile hepimizin ortak değeridir

Güzelçamlı Minübüsçü Esnafı ve Yerleşik Esnaf Milli Park’ın 12 Açık Kalması İçin İmza Kampanyası Başlattı
Güzelçamlı Minübüsçü Esnafı ve Yerleşik Esnaf Milli Park’ın 12 Açık Kalması İçin İmza Kampanyası Başlattı Ekspres Aydın
Advert

Geçtiğmiz günlerde Aydın valisi sayın Hüseyin Aksoy,havaların ısınması ve yangın tehlikesi ihtimalinin artması sonucu 5 gün  milli park’ı kapatma kararı almasından dolayı Güzelçamlı’da Dünya geneli yaşanılan covit 19 Corona salgın hastalığından sonra 3 aylık turizm sezonunda  ilk kez kepenklerini açarak para kazanmaya çalışan o bölgede bulunan küçük esnafa bu seferde Milli Parkı kapatma kararı darbe vurdu.

Konuya gazetelerimizde ve Haber portallarımızda geniş biçimde yer verdik vermeyede devam edicez.

MİLLİ PARK HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park'ı dünya üzerindeki eşsiz florası ile hepimizin ortak değeridir. Milli Park üzerinde fırtınalar estirmek,  kaygı verici bir şekilde, sürekli korku ve endişe ile buradaki olası bir felaketi konu alan yayınlar yapmak, basın yasasına ve  meslek etiğine aykırıdır,bizde basın yasasına ve  meslek etiğine bağlı kalarak  “Tedbir Almak Yerine Kapatmak Acizliktir”dedik, Devletimizin çok güçlü bir Devlet olduğunu bu tür basit kolay tedbirleri almayarak Devlet’imizi  Küçük Düşürmek Çok Yanlış olur , kapatmak yerine tedbir alınması daha doğru olur dedik,Güzelçamlı da her hangi bir kişiye veya bir işletmeciye, bulunmuş oldukları makamları hâd bildirme mekanizması olarak kullananlar işte sonuç ortada  kaş yapayım derken göz çıkardılar.

SONUÇ,

Güzelçamlı esnafı da Mağdur..

.Milli Park Neden Açık Kalmalı

2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında korunan alanlar Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan taşra kuruluşları ile yönetilir. Ülkemizde farklı statülere sahip farklı özellikleri olan bir çok korunan alan vardır. Bu statülerden biriside Milli Parklardır. Milli Parklar önemli ve ender görülen Fauna ,Flora,Kültürel ve Coğrafik kaynak değerlere sahip, korunması gereken,taşıdığı kaynak değerlerin bozulmadan gelecek kuşaklara  taşınması gerekli alanlardır.

Milli Parklar Uzun Devreli Gelişim Planları ve buna bağlı Alt Planlarla koruma ve kullanma dengesi gözetilerek yönetilir.

Milli Parklarda, koruma faaliyetlerinin yanında,bilimsel araştırma,tabiat bilincinin arttırılmasına dönük eğitim,turizm,rekreasyon ve çeşitli sportif faaliyetler yapılabilir.

Bu faliyetler, Milli Parkın kendine özgü taşıdığı kaynak değerlere ,çevresel,iklimsel ,coğrafik vb.etkenlere göre Uzun Devreli Gelişim Planlarında Alan,Zaman,Mekan planlamaları ile belirlenir.

Bu kapsamda Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 1966 yılında Milli Park ilan edilerek Korunan Alan statüsü kazanmıştır.Milli Parkımız çok önemli Fauna,Flora,Kültürel ve Coğrafik kaynak değerlere sahiptir.

2019 yılında son hali verilerek Bakanlık tarafından onaylanan Uzun Devreli Gelişim Planımızda, Milli Parkızın kaynak değerlerini öncelikleyerek koruma ve kullanma dengesi içinde bir çok faaliyet,hüküm ve tanımlama öngörülmüştür.

Bu kapsamda tüm Milli Park alanımızın sadece %1 lik kısmı Kontrollü Kullanım Alanına ayrılmıştır.Bu alan içinde köy yerleşim alanları(Güzelçamlı,Tuzburgazı,Doğanbey)Resmi kurumlara ait tesisler ve Günübirlik Kullanım Alanları yer almaktadır.

5 adet Günübirlik kullanım alanıda tüm Milli Park alanının binde 2 sine denk gelen bir alana sahiptir.

Milli Parkımızda bulunan 5 adet günübirlik alanda turizm,rekreatif ve sportif faaliyetler öngörülmüştür.

Her yıl Milli Parkızın 5 adet günübirlik alanını ve yürüyüş parkurlarımızı ortalama 1,5 Milyon yerli ve yabancı ziyaretçimiz ziyaret etmektedir.

Bu çapta ziyaretçi potansiyeli olan Milli Parkımız, toplumumuzun stresli yaşam ortamından uzaklaştığı,rekreatif ihtiyaçlarını karşılayan ,yöre halkına,esnafına ciddi bir ekonomik gelir kaynağı oluşturan,Aydın ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak 2 Milyar Tl katma değer oluşturan bir korunan alandır.

Bahse konu ekonomik değerleri tüm alanının sadece %1 lik alanıyla oluşturmaktadır.Bu alanda gerek kolluk kuvvetleri gerekse Milli Park Koruma Ekiplerince 24 saat tüm alanda koruma ve kontrol faaliyetleri yürütülmektedir.Milli Parkta öngörülen tüm faaliyetler için risk ve tehlike analizleri yapılmış, önleme ve müdahale amaçlı eylem planları oluşturulmuştur.

Tüm bu bilgilendirmeler ışığında Milli Park Neden 12 Ay Açık Kalmalıdır!!!

1-Milli Parkın taşıdığı önemli kaynak değerleri yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz tüm duyu organları ile hissederek yaşamalıdır.Unutulmamalıdır ki yaradılmış her güzellik insanlar içindir.O yüzden çok kıymetlidir,korunmalı ve tüm insanlığın bu kıymetleri hissetmelerine olanak sağlanmalıdır.

2-Var olan kaynak değerlerin insanlık için ne kadar önemli olduğu gerçeğine   ,o kaynak değerleri yaşayarak varılabileceğinden insanları bu alanlardan asla uzaklaştırmamalıyız.Koruma amaçlı hükümler ile sınırlandırarak,kullanılması için olanaklar oluşturmalıyız.

3-Milli Parklar çok önemli tabiat parçalarıdır.Bu alanların her mevsim farklı özellikleri ön plana çıkar.Dolayısı ile ziyaretçilerin tüm yıl boyunca zamana yayılmış ,farklılaştırılmış faaliyetlerle Milli Parkın önemini,değerini hissetmeliler,ayrıca farklı zamanlarda mümkün olan turizm,rekreatif ,kültürel ve sportif faaliyetlerin imkanları kontrollü ortamlarda oluşturulmalıdır.

4-Yöre halkına,Aydın İline ve Ülke Ekonomisine önemli bir katma değer oluşturan Milli Parkta yer alan faaliyetler tüm yıl boyunca devam etmeli,ortaya çıkmış olan istihdam olanakları ve ekonomik döngü sekteye uğramamalıdır.

5-Milli Parkı ,aslında farkında olmadan,orayı ziyaret eden ziyaretçiler korumaktadır.Şöyleki 60 yıllık Milli Park geçmişinde yoğun insan hareketliliğinin olduğu hiç bir alanında kayda değer bir yangın,usulsüz faydalanma,işgal vs olayları yaşanmamıştır.Bu tip olumsuzlukların tamamına yakını,insan hareketliliğinin olmadığı gözlerden uzak,daha az kontrol edilebilen alanlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir.Bu konu irdelendiğinde tamamı Milli Parkı gönülden seven ,ona kıymet verirken onu kullanan insanların oluşturduğu bir ortamda oluşabilecek bir olumsuzluğun erken tespit edileceği ve ziyaretçiler tarafından erken müdahale edilebileceği gözardı edilemeyecek bir gerçektir.

6-Devlet ve Mevcut hükümet düşmanları sosyal medyayı kullanarak algı oluşturmaktalar ve Milli Park İşte bu sebeple Milli Parkı insansız bırakmamalıyız.

Unutmayın iyi insanlar sokakları terk ederse,kötüler,hainler sokaklarda cirit atar!

MİLLİ PARK HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park'ı dünya üzerindeki eşsiz florası ile hepimizin ortak değeridir Güzelçamlı Minübüsçü Esnafı ve Yerleşik Esnaf Milli Park’ın 12 Açık Kalması İçin İmza Kampa
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET