Reklamı Geç
Advert
Advert

KUŞADASI ,DAVUTLAR VE GÜZELÇAMLI'DA 2060 YILINA KADAR SU SORORUNU OLMAYACAK

Kuşadası ve Söke ilçeleri başta olmak üzere Davutlar ve Güzelçamlı Mahallelerinin içme suyu sorununu çözecek olan ve yapımı yılan hikayesine dönen Sarıçay Barajı için AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş Söke’de inşa edilen, Sarıçay Barajı ile ilgili işleyişi hakkında Gazetelerimiz Ekspres Aydın ve Ada Meclisi Genel yayın yönetmeni Kuşadası Gazeteciler Dernek Başkanı İskender AVCI ’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KUŞADASI ,DAVUTLAR VE GÜZELÇAMLI'DA 2060 YILINA KADAR SU SORORUNU OLMAYACAK
KUŞADASI ,DAVUTLAR VE GÜZELÇAMLI'DA 2060 YILINA KADAR SU SORORUNU OLMAYACAK Ekspres Aydın
Advert

Yaz tatili için Kuşadası'na gelen yerli ve yapancı Turistlerin yanısıra Esnaf'ın da yaşadığı su sıkıntıları bitmek bilmiyor.

Davutlar ve Güzelçam'lıda vatandaşlar en çok yol,trafik ve su sorununu dile getirince Aydın Ak Parti Milletvekili KiK Komisyon Başkanı Mustafa Savaş Aydın’ı Kuşadası ve Söke Yöresi İçme Suyu Projesi kapsamında, Güzelçamlı, Davutlar mahalleleri ile birlikte Kuşadası'nın yanı sıra Söke'ye yılda 20,75 milyon metreküp memba kalitesinde içme suyu sağlayacak, Söke, Kuşadası Davutlar, Güzelçamlı içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılayacak olan Sarıçay Barajı 2060 yılına kadar su  sorunu yaşatmayacak dedi.

Baraj hakkında bilgilendirmelerde bulunan Aydın Ak Parti Milletvekili KiK Komisyon Başkanı Mustafa Savaş toplam 2,5 Milyar TL’ye mal olacağını belirterek 2 senede tamamlanacağını ve  barajda 66 milyon metreküp su depolanacağını kaydetti.

BARAJI DSİ YAPIYOR, BÜYÜKŞEHİR DSİ’YE ÖDEYECEK

Barajın tamamen DSİ bütçesi kullanılarak yapılacağını kaydeden AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “Daha önce İkizdere Barajı’nda olduğu gibi burada da DSİ barajı yapıyor. Baraj bittikten sonra da protokol ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek. Büyükşehir Belediyesi de bunu 30 yıl boyunca eşit taksitlerle geri ödeyecek. Büyükşehir bu geri ödemeden kaynaklı süreci ‘barajı ben yapıyorum’ diye kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyor ama işi projelendiren ve yapan DSİ’dir.2.5 miyar TL önemli bir rakam. Bugün Aydın Büyükşehir Belediyesi bu kaynağı bulmaya kalkışsa en basit matematikle yıllık faizi yüzde 10’dan olsa 50 milyon TL faiz ödemek zorunda kalacak. Bir kaynak bulacaksınız, hadi buldunuz diyelim bunu yapacak proje bilgisi ve buna ait elemanınız olması lazım. Burada DSİ hem bu donanıma sahip ekibi var hem kaynak da devletten. Netice itibari ile baraj bitince büyükşehir belediyesine devredilecek. Belediye de topladığı su faturaları karşılığında eşit taksitlerle faizsiz bir şekilde bu parayı geri ödeyecek” dedi.

 

Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET