Advert

Kuşadası Gazeteciler Derneğinden Tepkiler Yükseldi.

Kuşadası Gazeteciler Dernek Başkanı İskender AVCI "Başta Facebook, Twitter ve Instagram olmak üzere sosyal platformlarda “haber”, “gazete” vb. isimleriyle açılan on binlerce sahte haber kanalı, gerçek gazetecilerin haberlerini veya takipçilerinin gönderdiklerini kullanarak yarattıkları sözde haber mecralarında arttırdıkları takipçi sayılarıyla reklam almakta ve haksız kazanç elde etmekte ve üstelik vergi de vermemektedirler"

Kuşadası Gazeteciler Derneğinden Tepkiler Yükseldi.
Kuşadası Gazeteciler Derneğinden Tepkiler Yükseldi. Ekspres Aydın
Advert

KUŞADASI KAMUOYUNA,

Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan sahte habercilerin ahlaki değerleri, basın meslek ilkelerini, aklı ve vijdanı ayaklar altına alarak yaptıkları, artık hukuki olarak suç haline gelen hadsiz yayınları, hedef gösterdikleri kişilerin ve/veya kurumların onuruna, itibarına zarar vermeye başlamıştır.

Başta Facebook, Twitter ve Instagram olmak üzere sosyal platformlarda “haber”, “gazete” vb. isimleriyle açılan on binlerce sahte haber kanalı, gerçek gazetecilerin haberlerini veya takipçilerinin gönderdiklerini kullanarak yarattıkları sözde haber mecralarında arttırdıkları takipçi sayılarıyla reklam almakta ve haksız kazanç elde etmekte ve üstelik vergi de vermemektedirler.

Daha da önemlisi gazetecilik kuralları hiçe sayılarak bu mecralarda çeşitli suçlar işlenmekte, insanlar, kurumlar hedef gösterilmekte, her gün hakarete uğramaktadırlar. Sahte haber mecralarında yayınlanan sözde haberlerde ve bu haberlere yapılan yorumlarda doğrudan hedef göstermek suretiyle kişilerin, hatta kurumların onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte yapılan yorumlar, açıklamalar ve küfürler hakaret suçunu oluşturmaktadır. Üstelik bu sahte haber mecraları gerçek gazetecileri iftira atmakta, hakaret edip karalamaktan da çekinmemektedirler. Tüm bunlar suçtur ve cezalandırılmalıdır.

Bunun Kuşadası’ndaki en bariz örneği ise Instagram’dan yayın yapan kusadası_ada_haber isimli sahte haber hesabıdır. Oturduğu yerden gazetecilerden çaldığı haberleri, görüntüleri yayınlayan, üstelik bir de haberlerini çaldığı gazetecilere hakaret etmekten çekinmeyen, asıl mesleğinin muhasebecilik olduğu öğrenilen bir şahıs tarafından yönetilen bu hesapta sürekli haysiyet cellatlığı yapılmakta, kişiler, kurumlar, şirketler hedef gösterilmektedir.

Bunun son örneği ise Eşin Grup isimli şirketin sahibi Rıdvan Eşin isimli iş insanının hedef gösterilmesi olmuştur. Sahte haber sitesi, sahile park ettiği giydirilmiş araçlarıyla bedava reklam yapan uyanık iş insanını eleştirse ve aracın kaldırılmasını istese özünde haklı olurdu. Ancak bu sahte haber sitesinin yaptığı uyarmak, görüntü kirliliği yaratan aracın kaldırılmasını sağlamak değil, kendisine reklam vermeyen iş insanının hedef göstermek olmuştur. Sahte haber sitesinin hedef gösterdiği Rıdvan Eşin’e ait araçGeçtiğimiz günlerde  saldırıya uğramıştır. Bu bir suçtur ve bu sorumsuzluğun cezasız kalmaması gerekir.

Öte yandan Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından yayınlanan “Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”nin Dijital Medya ve Hedef Gösterme bölümlerinde açıkça belirtildiği üzere;

“-Gazeteci, dijital platformlarda mesleki kimliğini dikkate alarak; hak ve sorumluluk bildirgesine uygun olmayan davranışlardan kaçınmalıdır.

-Gazeteci dijital platformlarda meslek etik kurallarını zedeleyici üslupla, içerik üretip yaymamalıdır. Gazeteci, haber içeriklerini sosyal medya hesapları, web siteleri ile bloglarında paylaşırken çarpıtma, yanıltma, yönlendirme yapmamalı, kişi ya da kurumları, teyit edilmemiş bilgilerle zan altında bırakmamalıdır.

-Dijital platformda unutulma hakkı başvuruları ve düzeltme talepleri titizlikle incelenerek bekletilmeden değerlendirilmelidir.

-Gazeteci insanların lekelenmeme hakkına özen göstermek ve korumakla yükümlüdür.

-Gazeteci, takipçilerini yanıltmamalı, meslektaşlarını hedef gösterici, yaftalayıcı, nefret söylemi ve nefret suçuna zemin hazırlayıcı kışkırtıcı ifadeler kullanmamalıdır.”

Bu kuralların hiçbirine uymayan söz konusu sahte haber sitesinin reklam alamadığı, bir sonraki hedef göstereceği kişi veya kurumlar olacağı belli değildir. Bugün hedef Rıdvan Eşin olmuştur, yarın başka bir iş insanı olacaktır. Bu sahte hesabın kapatılması için Kuşadası kamuoyunu Instagram’a şikâyet kampanyası yapmaya, ayrıca Cumhuriyet Savcılığımızı da bu suçun önlenmesi için göreve davet ediyoruz. Bu arada hukuksal olarak hiçbir yasal engel olmasa da Eşin Grup’un sahibi Rıdvan Eşin’i de sahile park ettiği ve yerinden kıpırdatmadığı araçları görüntü kirliliğine yol açtığından dolayı Kuşadası sahilinden kaldırmaya davet ediyoruz.

KUŞADASI GAZETECİLER DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU ADINA 

BAŞKAN 

İskender AVCI

Facebook Twitter Instagram Eşin Grup isimli şirketin sahibi Rıdvan Eşin
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”