Advert

Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden biridir Aslanlı Mağarası

Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden Aslanlı Mağarası Gezgincilerinde uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden biridir Aslanlı Mağarası
Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden biridir Aslanlı Mağarası Ekspres Aydın
Advert

Kuşadası’na bağlı Kirazlı’ya 4 kilometre uzaklıktaki Yaren mevkiinde bulunan Aslanlı Mağarası, Türkiye’nin ikinci büyük mağarası konumunda.

Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden Aslanlı Mağarası Gezgincilerinde uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Egeli yörük instigram sayfasıyla sarı tekeli  yörük lerinden olan Egeli yörük hafta sonları yaptığı il geneli gizli kalmış bu tür yerleri gezerek, fotoğraflayarak gidebilme imkanı olmayan  göremeyenlere de fotoğraflar dan da olsa görme imkanı sunuyor.

 

 Nefes darlığı ve astım hastalıklarına iyi geldiği söylenen mağara oksijen yoğunluğu ile de dikkat çekiyor. Aslanlı Mağara’ya gitmek için Kirazlıdan Kuşadası’na ulaşan yolun 3. kilometresinde Dereboğazı mevkiinde yeni açılan yola girmeniz gerekiyor.

 Toplam uzunluğu 110 metre olan mağara kısmen dikey, kısmen yatay tipinde kuru bir mağara. Ekim ayında ısısı 18 dereceyi buluyor. Mesozoik yaşlı dolomitik mermerler içinde ve büyükçe bir fay üzerinde gelişmiş. 6 metrelik dik bir inişten sonra mağara kabaca doğu-batı yönlü büyükçe bir fay boyunca batıya doğru 26 derece eğimle inerek, 40 metreden sonra mağara daha da genişler ve tabanı eğimli bir salon görünümü alıyor. Salonun tabanı çamurlu toprak ve tavandan düşen kaya blokları ile kaplı. Sarkıt ve dikitler, duvarlarda perde ve bayrak travertenleri oluşmuş. Dikitlerden birinin görünümü oturan bir aslana benzediği için bu ad verilmiş

Adını yakınlarında bulunan Yaren Dede mezarından aldığı söylenilmekte olup, dikitlerden biri oturan bir aslan görünümde olduğu için mağaraya “Aslanlı” da denilmiştir.

Yaklaşık 150 metre olan mağara, kısmen dikey, kısmen yatay tipinde ve kuru bir mağaradır. 60 derece eğimli bir inişi olan mağaraya, normal yoldan inilmediğinden bir ip yardımıyla inilebiliyor. Mağaranın duvarlarında küçük odalar oluşmuş ve tabanı hafif eğimli bir salon görünümündedir. Duvarlarda sarkıt ve dikitler bulunmaktadır

Kuşadası’nın gizli kalmış güzelliklerinden biridir Aslanlı Mağarası Aslanlı Mağarası
Advert
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”