Advert

Aydın'da 'Oyuncakçı Dede' lakabı ile tanınan emekli öğretmen Erkan Atalı, doğal malzemelerden yaptığı 46 oyuncak ile sergi açtı.

Ekspres Aydın
Advert

Erkan Atalı'nın 'Geçmişten Günümüze Zeka ve Beceri Oyuncakları' sergisi, Efeler Kent Belleği Araştırma Merkezi'nde ziyarete açıldı. Efeler Belediyesi ve Efeler Kent Konseyi'nin destekleriyle düzenlenen serginin açılışına Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Kalın, Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakçı, meclis üyeleri, öğretmenler ve çocuklar katıldı.

Açılışta konuşan Kent Konseyi Başkanı Erdemir, 20 Kasım'ın Dünya Çocuk Hakları Günü olduğunu hatırlatarak, "Çocuk hakları; hem kanunen hem ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma ile fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakları tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır" dedi.

Atalı'nın sergisini, çocuklarla buluşturmanın mutluluğu yaşadıklarını belirten Erdemir, çocukların aklın ve bilimin öncülüğünde, sevgi ile şiddetin yok olduğu bir barış ortamında büyümelerini diledi.

Emekli öğretmen Atalı da, oyuncak tutkusunun çocukluk döneminde başladığını söyledi. Oyuncakların milliyetinin olmadığını savunan Atalı, "Kavimler tarafından oyuncaklar farklı yerlere taşınmış. Oyuncak yapmak için doğada çok fazla malzeme var. Doğal malzemelerle yapılan oyuncakların ise maliyeti de kanserojen etkisi de yok" diye konuştu.

Oyuncakların da kültürün bir parçası olduğuna işaret eden Vali Yardımcısı Günay ise "Dünyanın neresinde olursanız olun, tüm insanların bir zamanlar çocuk olduğunu unutmayın. Çok varlıklı bir insanın da kralların da padişahların da sıradan insanların da çocukları oluyor. Bütün çocuklar ise oyuncak ile oynamak ister" dedi. Konuşmaların ardından, çocuklar, kurdele keserek, serginin açılışını yaptı. Atalı'nın doğal malzemelerden yaptığı 46 oyuncağın yer aldığı sergiyi gezen çocuklar ve büyükler, oyuncaklara yoğun ilgi gösterdi. Sergi, 5 Aralık'a kadar açık kalacak. Öte yandan Efeler Belediyesi, serginin açılışına katılan tüm çocuklara birer oyun seti hediye etti.

Oyuncakçı dede' çocuk ve yetişkinleri sergide buluşturdu Geçmişten Günümüze Zeka ve Beceri Oyuncakları
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili