Advert

Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Aydın'da antibiyotik kullanımının Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, yazılan her 100 reçeteden 24'ünde antibiyotik bulunduğunu belirten Yavuzyılmaz, bu oranı yüzde 17'ye düşürmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Ekspres Aydın
Advert

İl Sağlık Müdürü Doktor Fevzi Yavuzyılmaz, Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Aydın'da antibiyotik kullanımının Türkiye ortalamasının altında ama istedikleri oranda olmadığını dile getiren Yavuzyılmaz, "Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yüzde 24 seviyesindeyiz. Hedefimiz bu oranı yüzde 17-18’e çekmek" dedi.

"GRİPTE GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI ÇOK FAZLA"

Antibiyotik kullanımını azaltmak için yıl boyunca çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yavuzyılmaz, şunları kaydetti:

 "Arkadaşlarımız, antibiyotik kullanımını azaltmak için gayret ediyorlar. Özellikle gripte gereksiz antibiyotik kullanımı çok fazla. Bunun önüne geçmek için aile sağlığı hekimlerimize hızlı test dağıttık. Bu test, vatandaşın antibiyotiğe ihtiyacı olup olmadığını 3 dakikada belirliyor. Testin dışında eğitimlerimize devam ediyoruz, eczanelerimizi denetliyoruz. Reçetesiz, antibiyotik veren eczanelere ceza uyguluyoruz. Vatandaşımızı, özellikle başkasının antibiyotiğini kullanmaması için uyarıyoruz. Sağlıkları için hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle antibiyotik kullanmasınlar."

İl Sağlık Müdürlüğü Fevzi Yavuzyılmaz Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili