Advert

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Sacide Özatlı Köprülü, Türkiye'de her üç kadından birisinin şiddete maruz kaldığını söyledi.

Ekspres Aydın
Advert

Aydın Barosu'nda Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Sacide Özatlı Köprülü, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi.

Cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğrayan ve şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek arttığını belirten Köprülü, "Yapılan tüm eğitim, bilinçlendirme çalışmalarına ve yasal düzenlemelere rağmen kadınların temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi engellenememektedir. Kadınlar hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda eşit bir biçimde yer alamamakta, yaşam hakları ihlal edilmekte, geliri eşit paylaşamamakta, savaş ve yoksulluktan en fazla etkilenen kesim olmakta, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmektedir" dedi.

Türkiye'de her üç kadından birisinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kaldığını dile getiren Köprülü, her yıl artan oranda da yüzlerce kadının öldürüldüğünü ifade etti.

Köprülü, Dünya Ekonomik Formu’nun 2017 yılı Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre Türkiye’nin cinsiyet eşitliği sıralamasında 144 ülke arasında 130’uncu sırada yer aldığını açıkladı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi gerektiğini belirten Köprülü, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması mücadelesini etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceklerini ifade etti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1935 yılında 36 ülkeden 360 kadını Türkiye'de ağırladığını hatırlatan Baro Başkanı Gökhan Bozkurt da, Atatürk'ün anlayışının örnek alınması halinde kadına yönelik şiddetin önleneceğini söyledi.

Türkiye'nin artık kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve özellikle de istismardan midesi bulandığını dile getiren Bozkurt, bunları teşvik eden açıklamaların bıkkınlık verdiğini ifade etti. Kadın cinayetlerinin artık sıradan hale geldiğine vurgu yapan Bozkurt, "Böyle bir ülkede yaşamak istemiyoruz" dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Aydın Barosu Her 3 Kadından 1'i Şiddet Mağduru
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili