Advert

Aydın'da Sivaslılar Derneği ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle organ bağışı farkındalık gecesi düzenlendi. 41 organ bağışının yapıldığı gecede, kornea nakli ile hayatları değişen doktorlar Ferdi Güneş ve Besim Hacıoğlu, tüm vatandaşları organ bağışına davet etti.

Ekspres Aydın
Advert

 

Aydın Sivaslılar Derneği ve Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, organ bağışında farkındalık oluşturmak amacıyla birlikte gece düzenledi. İl Kültür Merkezi Hidayet Sayın Salonu'nun ev sahipliği yaptığı geceye, Vali Yardımcıları Ömer Faruk Günay ve Mustafa Hulusi Arat, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Ege Bölgesi Sivas Dernekleri Federasyonu Başkanı Zeki Karaoğlu, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ferdi Güneş, Sivaslılar Derneği Başkanı Mukadder Özer ve yönetimi, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Sivaslılar Derneği Başkanı Özer, organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde, bağışların artırılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Organ bağışı bilincini geliştirmek istediklerini belirten Özer, "Halkımızın organ ve doku bağışına teşvik edilmesinde, ‘Bize de görev düşüyor’ deyip çıktık yola. Organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın, organ beklerken hayatını kaybettiğini büyük harflerle tekrarlıyoruz. Her bağışın yeni bir hayat olduğunu unutmayalım, organlarımızı bağışlayalım" diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Doktor Yavuzyılmaz da, yeni bir hayata ‘merhaba’ demek için organ bekleyen hastalara umut olmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. Aydın’ın Türkiye’de organ bağışında 5’inci sırada yer aldığına dikkat çeken Yavuzyılmaz, "Ankara ile aramızda 400 kişilik bir fark var. Ankara, bizim nüfusumuzun 5 katı. 17 bin 100 kusur organ bağışçımız var" dedi.

Kısa süre önce geçirdiği trafik kazası sonucunda yaralanan ve tedavi altına alınan 48 yaşındaki bir erkek hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğini açıklayan Yavuzyılmaz, ailesinin izin vermesiyle hastadan alınan organların 4 hastaya şifa olduğunu dile getirdi.

Böbrek bağışı bekleyen ve diyalize girerek hayatını sürdüren vatandaşlardan örnek veren Yavuzyılmaz, şunları ifade etti: "Etrafımızda bir sürü diyaliz hastası görüyoruz. Bir kişinin haftada 3 gün, 4-5 saat diyaliz makinesine bağlanması, seyahat özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Çünkü gideceğiniz yerde diyaliz makinesi yok. Bundan dolayı tedavi gördüğünüz yere mahkumsunuz. Sadece bunu düşünmek bile organ naklinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir."

Konuşmaların ardından, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İzmir Göz Bankası Müdürü Prof. Dr. Sait Eğrilmez'in kornea nakli yapılan ve organ bağışlayan sanatçılardan kurduğu 'Korneanın Sesi' isimli müzik grubu, türküler seslendirdi. Türkülerin arasında Eğrilmez, kornea nakli yaptığı hastaların görmeleriyle yaşadıkları mutluluğu hazırladığı video ile anlattı. Videonun sonunda Eğrilmez, salonda bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ferdi Güneş ve Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Asistanı Besim Hacıoğlu'nun çocuk dönemlerinde görme kaybı yaşadıklarını ve kornea nakli ile hayatlarının değiştiğini açıkladı. Eğrilmez'in yanına gidip elini öpen ve kendilerine kornea nakli yaptığı için teşekkür eden Güneş ve Hacıoğlu, tüm vatandaşları organ bağışına davet etti. Gecenin sonunda Sivaslılar Derneği Başkanı Özer ve 40 kişi, İl Sağlık Müdürlüğü'nün standına gelerek, organ bağışında bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili