Advert

Aydın'da kadınlar, kooperatifçiliğe özendirildi. Kadınlar, kooperatif çatısı altında üretim yaparak, hem aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilecek.

Ekspres Aydın
Advert

Aydın'da kadınlar, kooperatifçiliğe özendirildi. Kadınlar, kooperatif çatısı altında üretim yaparak, hem aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilecek.

Aydın Valiliği himayesinde Aydın Ticaret Borsası(ATB) ve Müstakil İş Sanayicileri ve Sanatçı Kadınlar Derneği(MİSSDER) işbirliği ile 'Kadın Kooperatifçiliğinin Güçlendirilmesi ve Yaygınlaştırılması' toplantısı düzenlendi. ATB'nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, eski Bakan Güldal Akşit, Vali Yavuz Selim Köşger ve eşi Fatma Köşger, AK Parti Milletvekilleri Rıza Posacı, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz ve Mustafa Savaş, ATB Başkanı Fevzi Çondur, ATB Meclis Başkanı Bahri Erdel, MİSSDER Başkanı Fadime Toğaç Arslan, kurum müdürleri ve kadınlar katıldı.

Toplantıda konuşan MİSSDER Başkanı Fadime Toğaç Arslan, para kazanmanın ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kimseye muhtaç olmadan yaşamanın ise her bireyin en doğal hakkı olduğunu belirten Arslan, "Kim istemez ki kimseye muhtaç olmadan insanca yaşamayı? Kimseden bir şey beklemeden kendi ürettiği ile geçinmeyi kim istemez ki? Kadınlar olarak işte o yüzden kooperatifçiliği oluşturalım ve geliştirelim. Kooperatifçilik denilince aklınıza sadece el işleri gelmesin. Çok büyük ticaret rakamlarına kooperatifçilikle ulaşmak mümkün" dedi.

2010 yılı verilerine göre dünyada, kooperatifçilik üretimi yoluyla elde edilen kazancın 1.6 trilyon dolar olduğunu anımsatan Arslan, Almanya’nın gayri safi milli hasılasının yüzde 11’inin kooperatifçilik üzerine kurulu olduğuna dikkat çekti. Arslan, bu oranın Türkiye’de ise yüzde 1’in altında olduğunu belirtti.

Kadın kooperatifçiliğinin çok önemli olduğunu dile getiren eski Bakan Güldal Akşit de, kadınların kooperatifleşerek hem aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine çok ciddi katkı sunduğunu söyledi.

Aydın ve Ege Bölgesi'nin diğer illerinde, üretilebilecek çok ürün olduğunu ve birçok imkanın bulunduğunu belirten Akşit, "Kadınlar olarak, bu imkanları neden değerlendirmeyelim? Ben, bu bölge kadınının başaramayacağı hiçbir şey yok diye düşünüyorum. Kadınlarımıza başarılar diliyorum" dedi.

Vali Köşger ise, Türkiye'nin gelişmesini tamamlaması için her karış toprağı ve bireyinin en verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin çok uzun bir kooperatifçilik deneyimi olduğunu hatırlatan Vali Köşger, "Kooperatifçilikte çok erken yola çıkmış olmamıza rağmen aldığımız mesafe yeterli değil. Sebebi galiba kadınları ihmal etmiş olmamız olabilir mi? Yani kadınları bu işin içine daha erken dönemde katmış olsaydık, kooperatifçilik alanında da daha iyi durumda olurduk diye düşünüyorum" dedi. Vali Köşger, kadın kooperatifçiliğini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kadınlar Kooperatifleşecek
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili