Advert

Bugün açıklanıyor! Emekli zammında önemli viraj...

Türkiye'de yaşayan 12.3 milyon emekliyi ilgilendiren Ocak zammı adım adım yaklaşırken, emekli zammı ile ilgili en önemli virajlardan olan kasım ayı enflasyon rakamları bugün açıklanıyor.

Bugün açıklanıyor! Emekli zammında önemli viraj...
Bugün açıklanıyor! Emekli zammında önemli viraj... Ekspres Aydın
Advert

Türkiye'de yaşayan 12.3 milyon emekliyi ilgilendiren Ocak zammı adım adım yaklaşırken, emekli zammı ile ilgili en önemli virajlardan olan kasım ayı enflasyon rakamları bugün açıklanıyor.

Milyonlarca vatandaşın 'emekli zammı ne kadar olacak?' 'en düşük emekli maaşı' ne kadar şeklindeki araştırmaları sürerken Ocak zammında 2018'in ikinci yarısındaki enflasyon belirleyici olacak. Geçtiğimiz dönemde Temmuz-Ekim enflasyonu 12.26 oranındaydı. Bugün açıklanacak enflasyon verileri ile emekli zammı şekillenecek. 

Tüm emeklilerin gözü - kulağı bugün açıklanacak enflasyon verisinde, Emeklilerin Ocak zammı adım adım yaklaşırken, 12.3 milyon emeklinin zammında enflasyon belirleyici olacak. Temmuz ayı ve iki bayramda aldıkları ikramiyeler ile yüzleri gülen vatandaşlar, Ocak ayında yapılacak maaş artışları konusunu da çok yakından takip ediyor.

2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin de yüzde 4'lük artışa ilaveten alacağı farkı gösterecek.
Bunun 4 aylık döneminin verisi belli oldu. Temmuz- Ekim enflasyonu yüzde 12.26 çıktı. Bugün de Kasım ayı enflasyonu açıklanacak. Böylece emeklilerin zam oranı büyük ölçüde ortaya çıkacak. Zammın belli olması için sadece Aralık ayı enflasyonu beklenecek. Bu da 3 Ocak'ta açıklanacak.

3 TAHMİN VAR

4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 12.26 görünüyor. 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı kadar fark alacak olan memur emeklilerinin Ocak zammı da yüzde 12.76'ya (yüzde 4 zam yüzde 8.76 enflasyon farkı) ulaştı.

Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranları artacak ya da azalacak. 2019 Yılı Programı'ndaki enflasyon tahminine göre, Ocak zammı SSK ve Bağ-Kur'lularda yüzde 10.65, memur emeklilerinde yüzde 11.15 olacak.

Merkez Bankası'nın tahmini ise SSK ve Bağ- Kur'lulara yüzde 13.12, memur emeklilerine yüzde 13.62 zam yapılabileceğini gösteriyor. Son beklenti anketindeki tahmin ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 13.99, memur emeklilerine yüzde 14.49 zamma işaret ediyor.

Emekli zammında önemli viraj... Bugün açıklanıyor! Ekonomi SSK Bağkur Emekli Zammı Ekspres Aydın
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili