Advert
Advert
“Dostlar neşe verip acınızı alır.”
Sevda Hakverdi Toprakçoğlu

“Dostlar neşe verip acınızı alır.”

Bu söz, ünlü filozof Sir Francis Bacon’a ait.
Benim de çok kıymet verdiğim arkadaş grubum var. Sohbetlerimiz bazen sosyolojik, bazen eğlence, biraz bilgi alışverişi yada günlük sohbetler (ülke ,dünya gündemi) şeklinde akıp gidiyor. Hele hepimiz için değerli bir büyüğümüz var ki; derya deniz bilgileriyle bizi aydınlatıyor. Uzun süre yurt dışında yaşadığı için bazı kelimelerin tam olarak Türkçe karşılığını bulamasa da bizi bilgilendirmeye çalışıyor. Dedim ya grubumuz oldukça iyi.
Geçen gene duyduğumuz bir olay hakkın da tartışırken, grubun en zarif hanımefendisi olan arkadaş Mitomani’den bahsetti.
Allah Allah neydi bu Mitomani yoksa yeni moda bir hastalık mıydı?
Şöyle bir araştırayım dedim.
Buyrun efendim;
Mitomani, yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanmış kişilere mitoman adı verilir. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için söylediği yalanlarla başlar. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirenler bir noktadan sonra kontrolü kaybederler. Öyle ki söyledikleri yalanlara artık kendileri dahi inanırlar.
Bu yapıdaki insanlar bir makama sahip olabilmek için bile yalan söyleyebilirler. Yalan söylemek onlar için rutin bir davranıştır artık. Söyledikleri yalanlar ortaya çıktığında ise en ufak bir suçluluk hissine kapılmazlar. Çünkü onlar için tek doğru yalanlarıdır.
Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. Bu nedenle tedavi ihtiyacı duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.
Mitomanlar, günlük yaşamlarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.
Yol açan sorunlar nedir?
– Çocukluk yıllarında istismara uğramak
– Kişilik bozuklukları
– Narsistik, histerik ve asosyal kişilik.

Böyle kişiler kendilerinde sorun olduğunu düşünmezler o yüzden tedavi arayışı içinde olmazlar. Ancak bu durumdan çok rahatsız olan yakınları tarafından tedaviye getirirler.
Tedavisi zor , emek ve sabır isteyen bir hastalıktır.
Bunları neden yazdım? Aaa  şöyle bir etrafa  baktığım zaman bu tür insanların ne kadar çok olduğunun farkına varmamdandır.
Bir tümörün çoğalıp diğer organlara zarar verdikleri gibi, bunlarda toplumda diğer insanlara zarar vermekteler.
Bu konuda ne yapabiliriz? Sanırım , durumu farkedince mümkün olduğunca o kişilerden uzaklaşalım.
Sevgilerimle

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü