Reklamı Geç
Advert
Advert
ZEYTİN YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI
Özdemir ŞAYLAN YAZDI;

ZEYTİN YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI

Ovalarından yağ, dağlarından bal akan cennet memleketimize selam olsun. 
Bilimsel veriler arttıkça sağlığa yararlarına yenisi eklenen zeytin yağından bahsedelim. Zeytinyağı içerisinde bol miktarda C, A, E ve K vitaminleri ile magnezyum, protein, kalsiyum, kükürt, sodyum, demir, Omega-3, Omega-6 ve potasyum gibi mineralleri bulunmaktadır. Mineral ve vitamin bakımından zengin olması nedeniyle genel sağlığımıza olumlu etkileri çoktur.
Cilt dokusu üzerinde onarıcı ve besleyici etkisi nedeniyle cilt ve saç bakımında güvenle kullanılmakla birlikte çeşitli cilt hastalıklarının tedavilerinde yardımcı ürün olarak zeytin yağının faydası bilinmektedir.
Akdeniz iklim kuşağında yaşayan insanların zeytin ve zeytin yağının çokça tüketmesi nedeniyle; kalp ve damar hastalıklarından ölüm oranı dünya geneline oranla düşük olduğu tespit edilmiştir. Doğal zeytinyağları yüksek oranda tekli doymamış yağ asidi içeren besin olmasından ötürü kandaki kolesterol birikimini azaltarak kan damar sağlığını korur ve kalp damar hastalıklarını önler.
Antioksidan mineraller ve vitaminler açısından bakımından zengin bir kaynak olan zeytinyağı vücudun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatıyor yani tabiri caizse paslanmamızı engelliyor.
Zeytinyağı mide ve bağırsakların iyi çalışmasına yardım eder kabızlığı engeller, kanser dahil olmak üzere birçok mide ve bağırsak hastalıklarının iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olur.
Çocukların kemik yapısının ve beyin gelişimine gözardı edilemeyecek olumlu katkıları olduğu kadar  yaşlılarda oluşabilecek kemik  incelmesi, unutkanlık, bağırsak hastalıkları gibi olumsuzlukları engellemede  etkendir.
Sevgili Prof.Dr.Cavnan KARATAY hanımefendi “zeytin meyvedir zeytinyağı ise meyve suyu ,su gibi içiyorum sizde için” der. Zeytinyağının faydalarından yararlanmak için çiğ olarak yemeli veya içmeliyiz. Özellikle kızartma yapılarak yenen yağ faydadan çok zarar getirebilir. Salatalara çiğ olarak kullanalım, yemeklerimize kullanalım ama kızartma yaparak yağın bütün faydalı etkilerini yok etmeyelim. Zeytinyağı altındır ,altın.
Hayatımızdan suyu , soframızdan zeytinyağını ve inciri;  sevdiklerimizden sevgimizi eksik etmeyelim. Sağlıklı günler dilerim.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
CHP’Lİ BÜLBÜL: “ŞEYHTEN” İCAZET ALANDAN EĞİTİMCİ OLMAZ
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili
Karabağlar'da Dolu Dolu Yarıyıl Tatili