Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Toplumsal Sağlık
Doç.Dr Devrim ALKAYA Yazdı;

Toplumsal Sağlık

Son günlerde toplu intiharlar ile ülke sarsılıyor.  Ilk bakışta ekonomik kriz, işsizlik gibi cevaplar veriliyor.  Ancak bu cevap eksik. Sorunun gerçek nedenlerine inmeliyiz. 

Ekonomik sorunların oluşmasında herkes kentli olmalı, şehirlerde yaşamalı gibi bir algı var. Bu yanlış algı insanımızı kökünden, toprağından, akrabalarından koparıyor. Kentte tutunamayan, yeterli dostluk, çevre oluşturamayan insanlar ekonomik kriz ve işsizlik ile boğuşuyor.  

Kökünden, toprağından kopan insanlar yardım edecek kimse bulamayınca, çevreden yeterli destek görmeyince çıkış yolu bulamıyor. Akrabalar, aile, kök ve doğduğu topraklar o kadar önemli ki kimse bunu farketmiyor.

Bilim adamları yıllardır kırsal kalkınma, toprağın   kıymeti, üretimin sürmesi,   adil gelir dağılımı, sağlıklı kentleşme gibi olgulardan bahsediyorlar. Bu olguların yeterince dikkate alınmamasının üzücü sonuçlarını yaşıyoruz. 

Çözümü konuşursak  kent insanının  sanayi ve hizmet sektöründe istihdamı sağlanmalı. Görünen o ki  şu  an kentlerimizde Istihdam  fazlası  belirgin işsizlik var. Bu durum kırsala dönüşü ve kırsal kalkınma çalışmalarını zorunlu kılıyor. Yoksa kentler insanımızı öğütmeye devam edecek. Sağlıklı toplum için köy-kent imkanlarının eşitlenmesi, kültürel faaliyetlerin arttırılması, sağlıklı çevre koşulları  ve yaşam standartının sağlanması ile ancak bu cendereden kurtulabiliriz. 

Toprak ağımı alıyor derdi eskiler hasta olduklarında. Toplumun ağısını ancak toprak alacak eskilerin dediği  gibi. 

Saygılarımla.   

DİĞER YAZILAR
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü
Pandemide Sınavlara Nasıl Hazırlanmalı?
Pandemide Sınavlara Nasıl Hazırlanmalı?