Reklamı Geç
Advert
Advert
MUM SÖNDÜ
MURTAZA BORANDAĞ

MUM SÖNDÜ

Ana muhalefet partisi Genel Başkanı olarak, ülkemizde 4 milyon  garip gurebanın sesi olmak üzere, Elektrik zamların protesto etmek için, evine ait elektrik faturasını 2.5 ay ödemeyen Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun evinin elektrikleri, 21 NİSAN 2022 tarihinde kesildi. Bunun üzerine, AKP'nin ahlaksız, edepsiz, onursuz, insanlıktan nasibini almamış, manevi değerleri sıfır olan troller, 6'lı masa muhalif liderlerinide işin içine katarak, değişik rumuzlarla, ahlaksız ve edepten uzak, kirli bir dille (mum söndü) güya hakaret ettiler. Cahil, bilgisiz, liyakat siz et kemik yığını, beyin haritası parçalanmış kişiler, geçmişini, tarihini bilmedikleri kavramları kullanarak hakaret ettiklerini sanıyorlar. Algılarla yetinen et kemik yığını  insanlardan farklı bir şey beklemek, zaten doğa kurallarına aykırıdır. Osmanlıdan, günümüze kadar söylene gelen bu kara lekeyi iftira olarak kullanan ve kullanılmasına izin veren şahsiyetlerin, günümüzdede gözle görülen insanlık dışı, ahlaksız sapıklıklarını, tecavüzlerini örtmek için başkalarını suçlamaktan ibaret olduğu herkesin malumudur. 
Gelelim mum söndü olayına;
Alevi - Bektaşilere yıllardır çalınan kara leke mum söndü olayı nedir?

Kısaca açıklayalım. 
 

MUSAHİPLİK TÖRENİ :
Musahiplik : iki evli aile tarafından düzenlenen, kurbanların kesildiği, lokmaların dağıtıldığı ve cem ibadeti ile taçlandırılan, ahlaki değerleri yüksek bir yaşam biçimini hayata geçirme olayıdır. 
Musahip olacak iki aile birbirlerine ikrar (söz) verecek, nasip alacak, rızalık verecek, helallik alacak olan erkek ve kadının (karı - koca) seçtiği, kefil anlamında eş, yol kardeşliği, ahiret kardeşliği demektir. (Ülkemizin değişik bölgelerinde yaşayan aleviler de Musahiplik törenleri değişik ritüellerde olabilmektedir) mesela, 
Batı Anadolu tahtacılarında Mısahip döşeği diye bir döşek vardır. Musahip olacaklar için dedenin huzuruna bir döşek getirilir. Aday musahipler, bu döşek üzerine yan yana yatarak ikrar (söz) verirler. Pir, Musahip olacak dört kişinin üzerine bir çarşaf örter ve ism-i azam duasını okur. (isteyen internetten bulup okuyabilir) Sonra çarşaf kaldırılır. Alevilikte yol kurallarının özü, Ele, dile, bele sağlam olmaktır. Musahiplik töreninden sonra, cem ibadeti yapılır. Bu tören ve ibadetten sonra, İki aile bireylerine nikah düşmez, çocukları bile birbirleriyle evlenemezler. İki aileden herhangi bir Musahip vefat ederse, hayattaki Musahip, musahibi olduğu aileyi ömür boyu namus ve şerefiyle korumaya mecburdur. Bu iftirayı atanlar, bacılarıyla yasalar, sabaha karı-koca olarak uyanırlar. Allah bizleri, dili ve düşüncesi kirli kötülerden korusun.

Tüm okuyucuların şeker bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET
KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ZİYARET