Advert
BİNLERCE YILDIR YEŞEREN BU TOPRAKLARI KORUMAK HEPİMİZİN KUTSAL BORCUDUR
İskender AVCI

BİNLERCE YILDIR YEŞEREN BU TOPRAKLARI KORUMAK HEPİMİZİN KUTSAL BORCUDUR

KUŞADASI DEĞİRMENDERE JEOTERMAL BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI

TÜRKİYENİN TOSKANA VADİSİ RİSK ALTINDA.

BİNLERCE DÖNÜM EKİLEBİLİR ARAZİ KURAKLIĞA  MAHKUM EDİLECEK.

KAHVALTI GÜNLERİNDE TAM TEKMİL OLAN STK LAR BUGÜN BU TARİHİ GÜNDE ÇOĞUNUZ YOKTUNUZ.

AK PARTİ

MHP

CHP

İYİ Parti

Memleket Partisi

Zafer Partisi

Hdp sizlerde yoktunuz.

Sadece DEVA PARTİSİ VARDI.

BEN CHP İLÇE ÖRGÜTÜMÜ BAŞKANIMI ORADA GÖRMEK İSTERDİM ANCAK GÖREMEDİM.

Kendini doğaya adayan Ekodost Başkanı Bahattin Sürücü ne olacak anlatıyor.

Kentin Ticaret Odası Esnaf Odası Esnaf Kefalet Odası Şöförler Odası Başkanları yoktunuz.

DÜGÜN  Dernek TAKİP EDEN TÜM PARTİLERİN  MECLİS ÜYELERİ HİÇBİRİNİZ YOKTUNUZ

BİNLERCE YILDIR YEŞEREN BU TOPRAKLARI KORUMAK HEPİMİZİN KUTSAL BORCUDUR.

Kuşadası Kirazlı Değirmendere Vadisinde makilik ve verimli tarımsal arazilerinin bulunduğu bölgede, geçtiğimiz yıl bir şirket tarafından sera amaçlı 4 jeotermal sondaj kuyusunun açılması gündeme gelmişti.

Ancak Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarınca yapılan incelemelerde 4 alandan 2’sinin 1. Derece arkeolojik sit kapsamına girdiği tespit edilerek olumsuz görüş verilmişti.

Aradan geçen 1 yıldan sonra, şirketin diğer 2 alan için müracaat ettiği ve ÇED Gerekli Değildir raporu aldığı bildirilmişti.

Talepte bulunulan Jeotermal Sondaj Kuyuları için, Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği, Kirazlı Sulama Kooperatifi, Kirazlı Küplüce Kalkınma Kooperatifi, EKODOSD derneği ve zeytinlik sahibi çiftçi Nihat Fırat tarafından, ÇED Gerekli Değildir kararının iptali istemiyle dava açılmıştı.

Açılan davanın bilirkişi incelemesi bugün Değirmendere vadisindeki talepte bulunan Jeotermal sondajının yapılması düşünülen arazilerde gerçekleştirildi.

Kirazlı köylüleri, Kuşadası, Söke ve Aydın’dan gelen çevreye duyarlı sivil toplum örgütleri, Kuşadası Kent Konseyi, siyasi parti temsilcileri alana gelerek destek verdiler.

Davacıların vekili avukat Cem Altıparmak, davanın süreciyle ilgili bilgi verdi.

Mahkeme hakimi, akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyeti, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcisi, davacılardan Nihat Fırat, EKODOSD derneği başkanı Bahattin SÜRÜCÜ ve şirket yetkilileriyle birlikte, talep edilen alanda inceleme yapıldı.

Mahkeme hakimi tarafından söz verilerek davacı ve davalı avukatları, Nihat Fırat, Bahattin Sürücü ve şirket yetkilisi tarafından konuyla ilgili görüşleri dinlendi.

Bilirkişi heyeti raporlama yaparak mahkemeye sunacak. Davanın süreci Avukat Cem Altıparmak tarafından takip edilecek.

Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı ve çiftçi Nihat Fırat “Şirket her ne kadar sera, ısınma ve sağlık turizmine yönelik bir çalışma olduğunu söylese de proje dosyasında yeterli nitelikte akışkan elde edilmesi halinde proje değişikliğine gidilir diye bir madde de eklemiştir. Kaldı ki hangi amaçla olursa olsun bölgede seraların kurulması, sağlık turizmi için bölgenin imara açılması bu bölgede iklimsel değişikliğe neden olup yüzyıllardır oluşmuş ürün deseninin değişmesine ve mono kültür tarımın egemen hale gelmesine ve giderek toprakların tuzlanması ve bor miktarının artmasıyla birlikte özellikle zeytincilik tarımının büyük zarar görmesine ve bölgede tarımın bitmesine neden olacaktır. “ dedi.

Kirazlı Muhtarı Mehmet Mersin “ Kirazlı’da yıllardır geleneksel olarak organik ve iyi tarım uygulamaları yapmaktayız. Değirmendere bölgesi hem tarım hem de doğa açısından bölgemizin en hassas noktalarından biridir. Jeotermal, taş ocağı vb. gibi bölgemizin geleneksel tarımına ve doğasına zarar verecek uygulamaları Kirazlı’da istemiyoruz. Biz bu konuda kararlıyız, bu kuyuların açılmasına da müsaade etmeyeceğiz.” Dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Kuşadası’nda gelişmiş konaklama imkanları ile ilçedeki en önemli sektör turizm olmakla birlikte, tarımsal üretim halen halkın önemli bir kısmının geçim kaynağı durumundadır. Özellikle Değirmendere bölgesi yoğunlukla zeytin ve diğer ürün desenleriyle Kuşadası’nın en önemli tarım bölgelerinden biridir. Aynı zamanda bölge bitki çeşitliliği, anıt ağaçlar ve arkeolojik alanlar açısından zengin mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu zengin olanakları nedeniyle geliştirilecek projelerle yerel insanın sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı yapacak doğaya uyumlu ekoturizm faaliyetleri için ideal bir bölgedir. Kuşadası’nın tarımına, iklimine, doğal peyzajına, bitki çeşitliliğine ve yaban hayatına zarar verecek her türlü uygulamalara izin verilmemelidir. Bu konuda Kirazlı köyünü destekliyor ve bölgede geleneksel tarım ve ekoturizmden başka faaliyet yapılmamasını, ekolojik bölgenin bütüncül olarak korunmasını ve gelecek kuşaklara ulaştırılmasını istiyoruz.” Dedi.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”