Advert
100.YILDA 100 İL
Hasan Debreli Kacar Yazdı;

100.YILDA 100 İL


       Evet değerli okurlarımız, bugünkü köşe yazımız toplum olarak neredeyse tüm Türkiye'yi ilgilendirecek bir köşe yazısı olacak.

Bu  köşe yazımı siz değerli okuyucularımıza ulaştırmadan önce çok düşündüm. Ama bir gerçek var ki yaklaşık 20 yıldır iktidarı elinde tutan bir parti var. AKP... Muhalefetin beceriksizliğinden, basiretsizliğinden, tecrübesizliğinden yararlanarak oynanan siyasi oyunları boza boza iktidarda kalmayı başarıyor. Şimdi bazı yazıları da gelişigüzel yazamıyoruz.

Biliyorsunuz, yani cümle kurulunca ok yaydan çıkmış oluyor.  Önümüzde koskoca bir kara kış var ve cezaevleri  çok soğuk.  Oralarda çürümek istemem doğrusu..! Ama konuya başka yönlerden de bakmak lazım.

Eksikliğimiz nerede?

Siyaseti ne kadar biliyoruz?

AKP'nin seçim döneminde oynayacak olduğu oyunlara ne kadar hazırız?

diye muhalefetin düşünmesi gerekmez mi?
     Altılı masa için birkaç cümle kurmak istiyorum. İsmi geçen adaylar, başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bakıyorum da herkes herkese bir kulp takmış bile... !

Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kılıçdaroğlu'na Alevi olduğu için cümle kuranlarımı ararsınız?

 HDP ve CHP seçimde iş birliği yapacak diyenleri mi ararsınız?

Hangi etnik kökenden olursak olalım  biz önce Türk milletiyiz. Devletimiz çok büyük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu bu büyük Türkiye Cumhuriyeti'nin başına kim gelirse gelsin insanlarımız önce mevcut hükümete değil de Devlete güvensin. 
     Her neyse gelelim asıl konumuza.

Tabii şu anda muhalefetin gündeminde yazacak olduğum cümlelerin hiçbirisi yok. AKP hükümetinin bu seçimi alabilmek için her yolu deneyeceğinden hiç kimsenin şüphesi yok, benim de yok.
     Biliyorsunuz 2023 Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yılı. 100. yılın Türkiye'miz için çok muhteşem bir yıl olacağını düşünüyorum.
     2019 yerel seçimlerinde millet ittifakı olarak neredeyse büyük şehirlerin tamamına yakını alındı. Büyükşehir belediyelerinin çalışmaları hakikaten takdire şayan çok fazla çalışıyorlar. Hem yerel seçimlere hem de genel seçimlere yapmış oldukları yatırımlarla çok iyi şekilde hazırlanmaya devam ediyorlar. Meselâ bunların arasında öyle belediyeler var ki yıkılması çok güç, kaybetme ihtimali hiç yok. Bunlardan bir tanesi Aydın Büyükşehir Belediyesi.
Diğeri, İzmir Büyükşehir Belediyesi. Her iki belediye de çok çalışıyor. Halkla iç içe, adeta bütünleşmişler. Mevcut seçim sistemi ile bazı büyükşehir belediyelerini AKP hükümetinin yerel seçimlerde alabilmesi mümkün değil ama  Siyasi oyunlar oynanıyor, oynanacak ve millet ittifakı yani muhalefet bu oyunlara ne kadar hazır?  birkaç paragraf önce sormuştum.
     Geçenlerde bir dost meclisinde konuşuyoruz. Tabii ki konu yine siyaset. Gazetemizin eski sağlık köşesi yazarlarından sevgili dostum arkadaşım Özdemir Şaylan "2023 Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yılı" dedi ve cevabını da vermiş oldu aslında. "2023 yüzüncü yıl 100 vilayet" dedi. Bunu seçimden önce mi yaparlar seçimden sonra mı yaparlar ben bilemem ama vatandaşlara söz verdiler mi seçimden önce olmuş veya seçimden sonra olmuş fark etmez. Zaten inanıyorlar.

AKP BU YAPARMI YAPAR
      Düşünün belli statülere ulaşmış büyükşehir belediyelerinde birçok ilden büyük ilçeler var ve bu ilçeler il olmayı bekleyen ilçeler. Örneğin,  Aydın'da Nazilli var, il olmayı bekliyor. Söke var, il olmayı bekliyor. Ve bu iki ilçe il olursa Aydın büyükşehir olmaktan düşer. Diğer büyükşehir belediyelerini düşünün onların da çok büyük ilçeleri var il olmayı bekleyen. Eğer bu proje gerçekleşirse, vay millet ittifakının haline... Eeey altılı masa millet ittifakı sorumluluğunuzun ne kadar farkındasınız?

Bu seçimi de kaybedince  oynanacak ayak oyunlarına mı bağlayacaksınız?

Bu millet sizden çok şey bekliyor. Neredeyse tek umudu millet ittifakı. Bırakın artık aranızdaki çekişmeyi, sürtüşmeyi millete kulak verin... Türkiye elden gidiyor, ve geri dönüşü yok. Bir daha iktidara gelebilme şansınız hiç yok! İşte size sözünü ettiğim gibi, en basiti kaybettikleri büyük şehirleri darmadağın yapsalar bu seçimi yine alırlar. Düşünsenize Aydın'da 2 belediye daha çıksa il olsa, kapanan belde belediyeler tekrar açılacak ilçe olacak. O çıkacak olan illerden, ilçe olacak olan kapanmış belde belediyelerinin olduğu yerlerden millet ittifakına oy çıkarmı Allah aşkına?
     Neyse kafanızı daha fazla yormadan yazımı sonlandırayımda bizim Aydın 'ımızda millet ittifakı ile çalışan siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, herkes aklını başına alsın ve şöyle bir düşünsün...

DİĞER YAZILAR
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Gazeteci, sunucu ve yazar Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”
Dışarıda kara kış, Kuşadası’nda dayanışma var”