Advert
Advert
Advert
FUAT ÖNDEŞ GERMENCİK İÇİN ŞANSTIR
Ekrem ÖRSOĞLU YAZDI...!

FUAT ÖNDEŞ GERMENCİK İÇİN ŞANSTIR

1975 yılından beri siyaseti Ankara kulislerinde yakından takip etmemin yanı sıra, Belediyeciliği işin ağababalarından görmüş birisi olarak diyorum ki, Fuat Öndeş Germencik için bir şanstır. Birebir tanıdığım ilk Belediye Başkanı Ardeşen’in efsane Belediye Başkanı Nazmi Alçın olmuştur, Ardeşen de tretuvar çalışmalarında birçok kez elinde kazma kürekle görmüştüm kendisini, Ankara’da eğitimini tamamlamış, çimento fabrikasında güzel bir işi olduğu halde doğduğu ilçeye hizmet aşkıyla, o zamanlar çok küçük, 7500 nüfuslu ilçemiz ’de Belediye Başkanlığını tercih etmişti. O tarihlerde Büyükşehir yoktu, tek Belediye vardı, Ankara’nın trafiğini sıfırlayan göbekleriyle ünlenen Mimar Vedat Dalokay ile tanışma imkânım oldu, ak kondu adıyla tescillediği kooperatifçiliğin daha sonra Kent–Koop’a dönüşüp, ödüllendirilen o proje unutulur mu? Ali Dinçer’in Metro için uğraşısı ve bu gün o Metro’nun Ankara’ya verdiği rahatlık, ilk AYKOME onun zamanın da projelendirilmedi mi? Türkiye’nin en iyi Mimarları Semih Eryıldız, Kadri Atabaş proje atölyesi, o Belediye Başkanıyla tanınmadılar mı?

Başkan Fuat Öndeş’le birkaç kez gazetem için görüşmem oldu, satırlarımda o tanışmamızdan izlenimlerimi aktararak, Fuat Öndeş için neden “Germencik’in şansıdır” dediğimi anlatmaya çalışacağım.

Başkan Fuat Öndeş’i ilk ziyaretim makam odasın da oldu, yanında misafirleri olduğu için kısa bir beklememiz oldu sekreterlik holün de, iki çalışan vardı, birisi telefon ve masa işlerini hallederken diğer çalışan ziyaretçilerle ilgilenip, ikramda bulunuyor, pandemi nedeniyle dezenfektan ikramını da eksik bırakmıyordu. Başkanın makam oda kapısının sonuna kadar açık olması ilk izlenimimdi, halkın seçimiyle gelinen bir makamın kapısının sonuna kadar açık olması kadar güzel ne olabilirdi ki?

Diğer misafirlerin çıkışıyla içeri alındık, gülen yüzüyle ayakta karşılandık, yaşımın gereği olsa gerek, hitabı hep abi diye geçiyor, içten samimiyeti her haliyle yansıyordu. Yöresinin özelliklerini her halinde taşıyan Başkan, tüm mütevaziliğiyle bizi ağırlamış, kısa sohbetimizle benim yüreğimi fed etmeyi başarmıştı. Birçok etkinlikte bir araya geldik, her seferinde hal hatır sorup, yakından ilgisiyle karşılaştım.

İkinci kez Fuat Başkanı makamında ziyaretim de sekreterinin olduğu bölümde hiç beklemeden zaten açık olan kapıdan içeri alındık, sohbet için vaktimiz de vardı, bir yandan çaylarımızı yudumlarken Germencik için hayata geçirmek istediği projelerini anlatmaya başlamıştı bile. Yapmak istediklerini öylesine içten inanarak anlatıyordu ki, içimden “işte bir işin Aşk’la yapılması böyle olur” diyordum. Gaziantep’te Belediye başkanları toplantısında edindiği izlenimler ve düşünceleri bana 1977 yılındaki Ankara Belediyesi günlerimi hatırlattı, öylesine siyasetten uzak, sadece halkla bütünleşip, onlara hizmet verebilmek, hep derim ya “Yaşadığın Yere Hizmet İbadettir” diye, işte bir Öndeş, projeleriyle yapacaklarıyla bir Öndeş vardı karşımda. “Öndeş = Yön gösteren rehber kılavuz”  

Sohbetimiz sürdükçe sürüyordu, siyaset tamamen unutulmuş konu sadece yapılan ve yapılabilecek projelere dönmüştü, Büyükşehir belediyesiyle artık mahalle olan köy yollarıyla nasıl hizmet ulaştırıldığından tutun da, alt yapıdan hijyen denetimine kadar her şey vardı sohbetimizde…

Magnesia, diye başlıyor söze; abi düşünebiliyor musun, bölgemizde Efes harabeleri kadar önemli bir tarihi hazinemiz var ama yeterince değerlendiremiyoruz. Antik yunan çağından kalma bir İyonya kenti, böyle bir tarihi hazine burasını yabancı turist akınına uğratmalı, turizmin yükselişiyle birçok şey değişecek, yöre halkının iki yönde kalkınması sağlanacak, gidin bakın oralara, şimdi oraya da bir köylü organik pazarı kurduracağım, turizm sezonunda yöre halkı buradan da gelir sağlayacak. Salgın hastalık nedeniyle birçok projemizi hayata geçiremedik, artık zamanımız yok, kendi imkânlarımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun desteğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sohbet öylesine güzel bir hal alıyor ki, artık İl sınırlarının ötesindeki belediyelerle de iş birliği projelerine kadar gidiyoruz. Ben bunların açıklamasını Sayın Başkana bırakarak, yereldekileri anlatayım; Bakın, Şirince artık dünyanın her yerinde tanınıyor, adeta turist akınına uğruyor. Şirince’ye 7 kilometre mesafede bizim Selatin mahallemiz var. Salgından önce Sayın Özlem Çerçioğlu’nun da desteğiyle orada bir kadın pazarı kurmuştuk, 800 yıllık tarihi bir çınarın altını seçtik, birde şelale yaptık, kadınlarımız Pazar günleri ürünlerini getirip burada satıyordu ancak salgın hastalık nedeniyle 1.5 yıldır o pazarı açamıyoruz, önümüzdeki günlerde orayı da açacağız. Her şey neredeyse piyasanın yarı fiyatına, Şirince’den gelip, buradan 7.5 TL ye gözleme alıp, Şirince de 15 TL’ye satıyorlar.

 Adeta tarih fışkıran Germencik’imizi layık olduğu değere getirecek birçok projem var ancak salgın hastalık nedeniyle pek fazla bir etkinlik sağlayamadık, bütün yoğunluğumu Germencik’i ileriye taşıyacak adımları atabilecek çalışmalara vereceğim. Rutin belediyecilik anlayışından ayrılarak, güzel İlçemize yeni değerler katma çabasındayım.

Böyle bir sohbetle tanıdım Fuat Öndeş Başkanı. Güneş balçıkla sıvanmaz diye boşuna dememişler, Büyükşehir Belediyesine geçişle Köy statüsünde olan yerleşim yerlerinin Mahalle olduğundan, Belediye mücavir alanlarında bulunan hazine arazilerinin de haliyle Belediyelere geçtiğinden bihaber, kafayı yoncayla bozmuş bir muhtarın Fuat Başkanı anlamaması da çok normal, hele birde kılavuzu kargadan seçmişlerse…  

Yolun açık olsun başkan, yepyeni projelerinin hayata geçişini izlemeye geleceğim, çayın sohpetin güzel yüreğin yeter.

Ekrem Örsoğlu/egehaber@gmail.com 

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
ÜMMET AKIN’A İLK TESPİTTE YALNIZCA İKİ DOSYADAN 1 MİLYON TL KAMU ZARARI
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü
İzmir'de kadın cinayeti: Sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü